Как да се реформира трудовото правосъдие у нас?*

д-р Райко Ошанов**

 (Резюме от изложението, направено пред научно-съвещателния комитет на Б. Р. Съюз)

            Анотация: „С настоящата статия авторът се е опитал да предложи организационни решения, чрез които да се подобри бързината при решаването на трудови спорове. Част от предложенията са за създаване на специални трудови съдилища или отделения към съдилищата, засилване ролята на инспекцията по труда за провеждане на помирителна процедура между работника и работодателя в тридневен срок от подаване на жалбата, създаване на съвети с помирителни функции, решаване на делата за заплата в една инстанция, създаване на трудова прокуратура или процесуално представителство на работническите или работодателските организации в процеса. В заключение авторът обосновава извода си, че трудовото материално законодателство като обособен дял от правото се нуждае от трудово съдопроизводство, като процесуално право, чрез което да се гарантира изпълнението на породените задължения, при една бърза, безплатна и близка до работодателя и работника съдебна защита.“ 

            Ключови думи: трудови дела, трудово правосъдие, помирителни съдилища, помирение, медиация, инстанции, бързина, безплатност, достъп до правосъдие, съдебен бюджет, съдебни райони, трудова прокуратура, участие на прокурор

Целият текст е достъпен тук

* Публикувано в сп. „Труд и право“, г. II (1940), № 4.

** Доктор по право. През 30-те и 40-те години началник на Софийската инспекция по труда, впоследствие началник на отделението на труда при Дирекцията на труда и обществените осигуровки. Хоноруван преподавател в Държавното висше училище по финансови и административни науки (днес УНСС). Автор на монографиите „Коментар на Наредбата-закон за трудовия договор“, С., 1936, 150 с., „Колективният трудов договор като правен институт“, С., 1940, 343 с., „Правна закрила на труда в България“, С., 1943, 332 с.