Публикуваме статията на акад. Петко Стайнов "Съдебният път срещу неправомерни уволнения", отпечатана в сп. „Общинска автономия", г. V, № 7 (декември 1931 г.), която е изключитело актуална и полезна за научното задълбочаване на съвременния дебат за характера на акта, с който се прекратява служебното правоотношение в администрацията. В дискусията относно обсъжданите изменения на АПК беше застъпено становището, че това е вътрешнослужебен акт. Акад. Стайнов защитава обосновано отдавна установеното становище в противен смисъл: "Уволнението на чиновника е един административен акт на публична власт; с него се създава една промяна в правното положение на едно лице, което от чиновник става свободен гражданин и същевременно се оттегля един съответен административен акт, с който е било назначено лицето за чиновник. Това не е един вътрешен служебен акт на отношение на един чиновник или началник към друг; един вътрешен акт не отмяня и не видоизменя никакъв съществуващ по-рано административен акт, нито внася някаква промяна в правното положение на лицата". Статията е ценна и с богатата си информативност за историческите борби за правна защита на стабилитета на правоотношението на държавните служители.
Съдебен път срещу неправомерни уволнения word
Съдебен път срещу неправомерни уволнения pdf
проф. Петко Стайнов[1]
Във[2] връзка с уволненията се повдига въпросът: уволненият чиновник може ли да се оплаче пред административното или пред гражданското правосъдие и да добие или отмяна на акта, или поне обезщетение за понесените от незаконното уволнение вреди и загуби? Може ли съдът да преоценява свободното усмотрение, изразено при преценяването интереса на службата, или да слага на преценка решенията на дисциплинираните съвети? В какво точно се състои съдебната гаранция, на която уволненият чиновник би могъл да разчита в подобни случаи?
I. Гаранцията на административното правосъдие
1. Актьт на уволнението е административен акт
Уволнението на чиновника е един административен акт на публична власт; с него се създава една промяна в правното положение на едно лице, което от чиновник става свободен гражданин и същевременно се оттегля един съответен административен акт, с който е било назначено лицето за чиновник. Това не е един вътрешен служебен акт на отношение на един чиновник или началник към друг; един вътрешен акт не отмяня и не видоизменя никакъв съществуващ по-рано административен акт, нито внася някаква промяна в правното положение на лицата[3]. Уволнението, както и назначението на чиновник с административни актове, в които се изразява: при назначението – волята на органа на публичната власт да облече едно частно лице със статута на чиновник, или ако е вече чиновник с акта на уволнението да го лиши от този статут и да го върне към старото му положение на свободен, обикновен гражданин.
Едно волеизявление, за да създаде правни последици, трябва да е издадено от компетентен според закона за това орган, да са спазени при него установените от закон или правилник форми, да се е следвало повелята и целта, която законът е имал предвид, когато е предписал издаването им. За да се проверят всички тия условия, които обуславят административния акт, дали са налице, законът обикновено предвижда административният акт на публична власт да може да се отнася за преценка пред административното правосъдие. И ако то установи, следвайки надлежното производство, че не са спазени, да постанови отмяната му. Това е целта на административното правосъдие; това уреди у нас Законът за административното правосъдие от 1912 г., това урежда като принцип днес Законът за устройство на съдилищата, чл. чл. 211 сл.
2. Принципът за намесата на ВАС
Всеки административен акт на публична власт може да се обтъжи за отмяна пред ВАС. Това е повелята на чл. 211 Зак. устр. съд. (отговарящ на чл. 10 от стария Зак. за адм. правосъдие). Всеки акт за уволнение или назначение, на общо основание, би трябвало да може да се отнася за преценка и, ако е незаконен, да бъде отменен от ВАС. И наистина няколко години наред, след учредяването на ВАС у нас в 1912 г., този наш върховен орган на административното правосъдие се обявяваше компетентен съгл. чл. 10 Зак. адм. правос. да се занимае с тъжбата за отмяна на административните актове по назначение и уволнение на чиновниците[4] и нееднократно дори отмени някои от така отнесените пред него административни актове, когато те бяха издадени в нарушение на закона. На тая негова компетентност и намеса за отмяна още тогава се правиха големи възражения и се оспорваше компетентността на ВАС, като се казваше, било че в случая имало висши правителствени актове, било че се касаело за актове на свободно усмотрение, или за актове на дисциплинарна власт – въобще за случаи, в които съгл. чл. 11, ал. 2, 3 и 4 на Зак. адм. правос. административният съд не се произнася, тъй като те изрично са изключени от неговата компетентност. ВАС обаче изрично обори тия твърдения за висши правителствени и за дискреционни актове, като се обяви за компетентен[5].
Обаче ВАС прояви известно колебание, когато се касаеше да се отхвърли и твърдението, че уволнението е дисциплинарен акт, но все пак се обяви за компетентен, щом се касаеше не да се преценява упражнението на дисциплинарната власт при уволнението, а да се произнесе само за спазването или неспазването условията, предвидени от закона за издаване акта на уволнението[6]. ВАС, с обявяването си за компетентен по тези актове, отхвърли и друга една теза, която се подържаше тогава, че намесата на ВАС в случая означавало да се застави министъра да отговаря за своите действия не пред Народното събрание и Царя, както гласи чл. 153 Конст., а пред друго тяло. С обявяването си за компетентен, както по този акт за уволнение, така и по другите актове, издавани от министър, ВАС държеше да подчертае, че в случая не се касае до подвеждане лично министра да отговаря, както гласи чл. 153 Конст., а до обсъждане законността на един административен акт, без оглед на лицето на автора му – нещо, което именно предписваше и Законът за административното правосъдие с учредяването на ВАС и което не е противно на Конституцията[7].
3. Осакатяването на административното правосъдие
Това обявяване на ВАС за компетентен и произнасянето отмяна за някои незаконни актове на уволнение – колкото и рядко да ставаше това, защото ВАС като че ли се смущаваше от голямото възбуждение, което отмяната на тия актове предизвикваше, та търсеше да избягва да се произнесе – засегна на болно место партийността в режима на чиновниците, с чието назначение и уволнение от дълги години правеха политическа кариера управляващите у нас. Самите министри се почувстваха засегнати от неочакваната за тях намеса на един съд, която ги излагаше пред техните партизани: последните не искаха и не можеха да разберат, че един закон е учредил специална върховна юрисдикция именно за да тури край на своеволията в администрацията, безразлично от кого се вършат те – висши или нисши публични органи. Някои министри дори се опитаха да се съпротивяват при наличността на общата наредба на чл. 10 Зак. адм. правос., която предписваше на съда да се занимае с всички административни актове: така те отказаха да възстановят на служба чиновниците, заповедите за чиито уволнения бяха отменени от ВАС, като се възползваха от обстоятелството, че Законът за административното правосъдие, чл. 47, не предвижда санкция срещу министритe при неизпълнение решенията на ВАС[8]. Това послужи по-късно, когато се потърси по законодателен ред през 1914 г. да се ограничи компетентността на ВАС, за аргумент да се твърди, че и без това намесата на ВАС в случая била неефикасна и заради това проектираната с новия закон промяна в компетентността на ВАС нямало с нищо да повреди на фактическото положение, а само се ограничавал ВАС, за да можел чрез това ограничение да влезе „в същинската си роля“. В мотивитe към законопроекта за промяната на чл. 11, ал. 2 Зак. адм. правос. през 1914 г. се добавя, в унисон с вече разгледаната по-горе теза, че Законът за административното правосъдие нямал за цел да създава инстанция за преглеждане и коригиране действията на отговорни пред Народното събрание висши органи на изпълнителната власт, когато с тия действия и актове се урежда помощният персонал на парламентарно отговорните фактори; че допущането на тия жалби за отмяна било аномалия и нецелесъобразно за административното правосъдие и пр[9].
В Народното събрание се наложи прокарването на законопроекта без дебати[10], по този начин на едва създадения ВАС, който и без това, за да не дразни, се показваше много тактичен и дискретен при преценяване законността на актовете за уволнение, се нанесе един удар, който удар бе и за административното правосъдие[11], и за правовата държава у нас, тъй щастливо завършена със Закона за адм. правосъдие от 1912 г., и за едва организиращия се у нас чиновнически стабилитет.
Това ограничение за компетентността на ВАС се гласува и стана закон от 8 април 1915 г. Чл. 11 Зак. адм. правосъдие доби следната редакция, която се запази в 1922 г., когато Законът за административното правосъдие се вля в Закона за устройството на съдилищата като отделна, последна глава:
Чл. 11 Зак. адм. правос. (днес чл. 212 Зак. устр. съд.). „Не са подсъдни на Върховния административен съд:
1) .............
2) Висшите правителствени актове, както и актовете по назначаване, преместване, командироване, повишение, понижение, отстранение и уволняване на всички чиновници (държавни, окръжни, общински) по всички ведомства“.
3) .............
4) .............
Тая промяна не можеше, разбира се, да има за последствие да отмени всички постановления, пръснати по разни закони и специално в тогавашния Закон за чиновниците, с които се налагаше следването на известни условия за назначение, уволнение и пр. Те си остават в сила, само че не можеше повече обезпечаването им да се наложи и чрез съдебна санкция, както това можеше да стане от 1912 г. насам по силата на Зак. адм. правос. Фактически от 1915 г. насам всички уволнения – и тия, за които законите предвиждаха спазване на условия и форми, и тия, за които не се предвиждаха такива, а бяха предоставени само на усмотрението на началника – се приравняват: за всички не съществува никаква съдебна санкция.
4. Актовете по уволнение не са висиш правителствени актове
За да обяснят правното значение на реформата от 8 април 1915 г., някои се опитаха да твърдят, че с нея уволненията, назначенията и пр. на чиновниците били обявени за висши правителствени актове[12]. Един от аргументите за тая теза бе, че за тези актове се споменавало в чл. 163 Конст., като актове, издавани от Царя и, като актове издадени по прякото разпореждане на Конституцията, трябвало да се считат за висши правителствени актове и да се изтеглят от компетентността на ВАС[13].
Това схващане е неправилно. Преди всичко висшите неправителствени актове, доколкото съществуват, било че са издадени по прякото разпореждане на Конституцията или не, не са абсолютно изтеглени със закона или с Конституцията от всякакъв съдебен контрол, а по-скоро поради самото им естество за тях не може или не се е организирал досега съдебен контрол, който да доведе до ефикасната им и рационална отмяна, когато не се касае до предоставено от закона свободно усмотрение на органите, които ги издават. А колкото се касае до уволненията на чиновниците, за тях поне може да се каже, че не са актове, издавани по прякото разпореждане на Конституцията, защото чл. 163 Конст. не говори за тях, а само за назначенията. Но и да говореше за тях, те пак не са актове, за които поради самото им естество да няма фактическа възможност за упражняване ефикасен съдебен контрол – както е напр. случаят с висшия правителствен акт – обявяването на война. Напротив, за уволненията и за назначенията и у нас до 1915 г., а в чужбина и до сега е съществувал и съществува съдебен контрол без да има някаква спънка в естеството на акта, който се подлага на контрола на административното правосъдие. Не може да се каже, че до 8 април 1915 г. те не били висши правителствени актове по естеството си, а след като с закон от 8 април 1915 г. законодателят забранил изрично на ВАС да се произнася по тях, и само заради това те са променили естеството си и са станали actes de gouvernement. He е названието, което дава законът, а вътрешното естество на акта, което би го направило висш правителствен акт. А това вътрешно естество не се обуславя от това дали законодателят изрично ще определи един или друг съд за компетентен по някои актове или съвсем ще ги отнеме от компетентността на някоя юрисдикция. Естеството на акта може да насочва към кой съд редовно би трябвало да се отнесе за преценка този акт, но не и обратното – компетентността на един съд непременно и абсолютно да обуславя вътрешното естество на един акт. Има много случаи, в които един акт се отнася за преценка на гражданския съд по изричното повеление на законодателя, но от това отнасяне не следва, че и актът е непременно частноправен. Напр. заповедта за закриване кръчма от окр. управител се отнася пред гражданския съд по силата на Зак. адм. и полиц., чл. 50, но актът си остава административен.
Така също не може да се твърди, че щом законът изрично е забранил изобщо на съд да се занимае с един акт, то той ще да е непременно висш правителствен акт. В нашата правна система има и други случаи, неизброени в изключенията на чл. 11, ал. 2 Зак. адм. правос. (чл. чл. 212, ал. 2 Зак. устр. съд.), в които също не се допуща за обжалване на някои актове компетентност на съд или по-специално на ВАС, без с това никой да ги е обявил за висши правителственни актове[14]. Трябва да се отбележи тук, че не е достатъчно да е казано в един закон, общо, че един административен акт е окончателен и не подлежи на обжалване, за да бъде освободен той от контрола на ВАС, напр. чл. 72 Зак. градските общ. Тая обща формула е била въведена в употребление още преди 1912 г. – преди учредяването на ВАС. Принципът е, че всеки административен акт е подсъден на ВАС. За да бъде освободен от контрола на административното правосждие, законът трябва изрично да гласи, както е случаят с чл. 212, ал. 2 Зак. устр. съд., че актът не е подсъден на ВАС, или че никакво съдебно обжалване не се допуща[15]. Но ако законът, по едни или други съображения, не е допуснал компетентността на ВАС, не следва в никой случай, че с това формално, външно ограничение е видоизменил и вътрешното естество на акта, та го е направил висш правителствен акт.
Но дори и от самия текст на чл. 212, ал. 2 Зак. устр. съд. (чл. 11 Зак. адм. правос.) е ясно, че законодателят не е имал намерение да обявява актоветe по назначение, уволнение и пр. за висши правителствени актове:
„Не са подсъдни на ВАС висшитe правителствени актове, както и актовете по назначение“ и пр. Тия два вида актове, явно е от текста на този член, не са обявени за едни и същи. Tе са само обикновени административни актове, издавани по силата на законите за чиновниците и другите специални закони, а не по силата на Конституцията[16]. И като обикновени административни актове би трябвало да се отнасят за отмяна пред ВАС, но по изричното повеление на закона, чл. 212, ал. 2 Зак. устр. съд., като изключение от общото начало, те са отнети от компетентността на ВАС. И само толкова.
5. Дискреционност на актовете по уволнение, назначение и пр.
Други са се опитали да обяснят некомпетентността на ВАС в този случай, като твърдят, че назначенията, преместванията, уволненията, командированията и пр. са дискреционни актове и поради това, съгл. чл. 11, ал. 3 Зак. адм. правос. (чл. 212, ал. 3 Зак. устр. съд.), ВАС не можал да се произнася по тях[17]. И това схващане е неправилно, защото в случая не се касае за ВАС да се произнася по упражненото свободно усмотрение, а само по спазването формите и условията, при които началникът трябва, според специалните указания в законите, да упражни своето свободно усмотрение и да издаде акта за назначение, уволнение и пр. Ако началникът е нарушил тия условия и форми, предвидени в законите, в какво се засега свободното му усмотрение, когато съдът би наложил съблюдаването им при издаването на акта за назначение, уволнение? Поначало няма никаква пречка, мотивирана с упражнението на някакво свободно усмотрение, за да може да се произнася ВАС по уволненията, назначенията и пр. Свободното усмотрение на органа на публичната власт винаги се упражнява напълно свободно, но в рамките, установени от закона[18]. Условията, формите – това са едни от рамките, които законът чертае на упражнението на свободното усмотрение. Ако началникът по свободно усмотрение смята, че интересът на службата налага уволнението на един чиновник, то ще стане, защото началникът е властен да прецени какъв е интересът на службата и какво налага. ВАС нито преди 8 април 1915 г., нито след тая дата е могъл, нито сега може да преценява свободното усмотрение, проявено при уволнение или преместване „в интереса на службата“ и да наложи отменение, защото би сметнал, че интересите на службата не налагат това, а друго. Това не е било и не може да бъде работа на съд, защото самата проява на свободно усмотрение поначало не се подава на съдебна преценка. И много се лъжат ония, които уверявят наивни чиновници, че ако се възстанови чл. 212, ал. 2 Зак. устр. съд. в старата редакция на чл. 11, ал. 2 Зак. адм. правос. отпреди 8 април 1915 г., само с това ще се тури контрол върху уволненията „в интереса на службата“ и ще се отменяват от ВАС ония уволнения в интереса на службата, за които уволненият чиновник би успял да убеди съда, че не се налагат от интереса на службата, така както го разбира той или другарите му чиновници. Това не е било и не може да бъде. При едно възстановяване на чл. 212, ал. 2 Зак. устр. съд. в старата редакция на чл. 11, ал. 2 Зак. адм. правос., онова, което ще може да се контролира, то е само дали са спазени всички изисквания на форма и условия, които биха били предвидени в някой закон за издаването на актовете за уволнение: задължително преглеждане на служебния списък, задължително предварително изслушване на самия чиновник или на неговия пряк началник, задължително предварително изслушване мнението на един дисциплинарен съвет, задължително оповестяване в определен срок, задължително подробно мотивиране и пр. От тия възможни условия само няколко са съществували в законитe и преди 8 април 1915 г. Ако обаче не биха били предвидени никакви условия и форми в законите за уволнението на чиновника, то една евентуална промяна на чл. 212, ал. 2 Зак. устр. съд. ще е без всякакво значение за това уволнение. Уволнението и при тая нова обстановка ще си остане вън от всякакъв съдебен контрол, защото ще е свободно уволнение „в интереса на службата“ – само въпрос на свободно усмотрение на началника, по което поначало не може да има преценка на ВАС (чл. 212, ал. 3 Зак. устр. съд.). Дали началникът, преценявайки интереса на службата по свободно усмотрение, ще назначи това или онова лице при равен ценз, дали ще уволни той този или онзи чиновник „в интереса на службата“, това той сам ще си прецени, без де може ВАС да се намеси[19].
6. Уволнението не е винаги дисциплинарен акт
И накрая актовете по уволнението, назначението, командироването и пр. на чиновниците не са отнети от компетентността на ВАС, защото, както се твърди от някои, били от дисциплинарно естество. Ако допуснем най-после, че може да става въпрос за актовете за уволнението или преместването, че са от дисциплинарно естество, то това не е верно за назначенията и командированията на чиновниците. При това, не на всяко уволнение от гледна точка на държавата трябва да се гледа като на наказание. Уволнението в интереса на службата не е нито дисциплинарно уволнение, нито изобщо наказание. Дисциплинарното уволнение, произнесено от надлежната дисциплинарна инстанция, си остава дисциплинарен акт и по него, по упражнената в него дисциплинарна власт ВАС не ще може да се произнася (чл. 212, ал. 4 Зак. адм. правос.[20]). Но същото нещо не може да се каже за уволнението в интереса на службата, което не е упражнение на дисциплинарна власт, а е само един административен акт с проява на свободно усмотрение. ВАС поначало обаче не би трябвало да бъде лишен от възможността да прецени не свободното усмотрение, а спазването от началника на другите условия и форми, наложени от закона при упражнението на свободното усмотрение, или да прецени дали изобщо има дисциплинарен акт, т.е. дали органът е могъл изобщо да упражнява дисциплинарна власт[21].
II. Компетентността на разните съдебни инстанции
1. Принципът за компетентността на ВАС след 8 апр. 1915 г.
С чл. 212, ал. 2 Зак. устр. съд. са отнети изобщо от компетентността на ВАС тъжбите по всички актове за уволнение на чиновниците, безразлично дали тъжбата се касае до формите или до другите условия, предвидени от закона, за които се претендира от чиновника, че не били спазени при издаването на акта, с който се уволнява. Компетентността на ВАС е премахната, значи, не защото актът за уволнение е висш правителствен акт, не защото е винаги акт на усмотрение, не и защото е само дисциплинарен акт, а единственно защото законът изрично и по изключение е забранил на ВАС да се занимава с тъжбите срещу тези административни актове, каквито са актовете по уволнението на чиновниците.
Понеже принципът е, че всички административни актове се обжалват за отмяна пред ВАС (чл. 211 Зак. устр. съд.), то всяко изключение трябва да бъде изрично указано и да се тълкува ограничително. Изключването от подсъдността на ВАС на заповедите по уволнение, назначение, преместване и пр. на чиновниците (чл. 212, ал. 2 Зак. устр. съд.) трябва също така да се тълкува ограничително и да не обема други актове, отнасящи се до чиновниците, щом не са изброени изрично в този член. Такъв е напр. случаят с отпуските, те не са изброени в чл. 212, ал. 2, и не може този текст да се разширява и за тях, макар че заповедите за отпуските приличат много на заповедите, изброени в чл. 212, ал. 2 Зак. устр. съд. ВАС, именно защото изключението на чл. 212, ал. 2 трябва да се тълкува ограничително, може да се обявява за компетентен по отмяната на заповедите за отпуск или на отказа за отпуск, и да произнесе дори отмяна, стига да има нарушено някое право или някой закон с тези актове.
2. Приложение на принципа върху компетентността
Нещо повече: тълкуван ограничително текстът на чл. 212, ал. 2 Зак. устр. съд., трябва да се приеме, че са подсъдни пред ВАС всички административни актове, с които се упражнява не пряко назначаване, уволняване, преместване и пр. на чиновници, а се упражнява само контрол, административен контрол върху подобни назначавания, вършени напр. от самоуправителни тела. На това основание, ако може да има спор да ли е подсъдно на ВАС едно решение на общински съвет за избиране на кмета –назначение на кмета[22], то за акта на министъра на вътрешните работи, с който упражнява административен контрол върху това избиране, върху това решение на съвета спор не може да става – той е подсъден на ВАС[23]. Същото се отнася и до акта на окр. учил. инспектор, с който упражнява административен контрол – одобрява решението на училищното настоятелство за назначение на редовен учител с постановление.
В случая, макар че се засяга из основа едно назначение, не се атакува самият акт на назначение на учителя. Жалбата е отправена срещу акта на административния контрол на окр. учил. инспектор, макар че в края на краищата ще се отрази върху назначението на този чиновник[24].
3. ВАС и разликата между избирани и назначавани чиновници
Върховният административан съд, като прокарва една разлика между назначаван и избиран чиновник, и като се основава на чл. 218 Зак. устр. съд., че в случаи на избори за кмет се касаело до преценяване на законоустановени форми на вот, а не пряко за административен акт на назначение или уволнение, се обявява за компентентен да се занимае с правилността на тези решения на общинския съвет[25]. Това становище на ВАС е извънредно полезно и рационално, като се има предвид нуждата, на която е извикан да отговаря контролът на административното правосъдие. Но то има и юридическа предпоставка в изложения по-горе принцип, че некомпетентността на ВАС по чл. 212, ал. 2 Зак. устр. съд. трябва, като едно изключение, да се тълкува винаги ограничително.
В становището на ВАС да не смята, че законодателят е третирал еднакво назначенията с административен акт на едноличен орган на публична власт –обикновено назначение, и назначението с акт на многоличен орган на публична власт –избор, и да твърди, че мисълта на законодателя е била да ограничи тъжбите за отмяна пред съда само за първите, има и друго основание. И то не само, защото думата „назначение“ е употребявана винаги в практиката само в първия смисъл, а не когато се касае до назначение с акт на многоличен орган на публичната власт, т.е. избор; но и защото цялата наша изборна система почива на пълната обжалваемост пред съд на назначенията – по избор за народни представители, на окръжни и общински съветници, и ако и тези актове на назначение по избор – без разлика на какъв избор – би искал да ограничи, той би трябвало да го заяви изрично. Това е в духа на цялото наше законодателство по избори, за Народно събрание и местни самоуправителни тела и свързаните с тях изборни институции, гдето се касае пак за избор – като избор във втора степен – както е случаят с избиране кмет, председатели на окръжен съвет, членове на постоянна комисия, председатели на училищно настоятелство, представители в данъчни комисии, членове на търговски камари и пр. Тия изборни операции всъщност по вътрешното си юридическо естество не са нищо друго освен условия и форми за издаването на административния акт; ако последвалият резултат от тия изборни операции, на юридически език ще наречем административен акт, както най-често, но не винаги е адмистративен актът за назначение на чиновник, а може да бъде и административен акт за допитване до народа, за одобрение решението на едно тяло, за посочване хора за известни нечиновнически функции и пр. За всички тия изборни операции и изборни резултати, безразлично каква цел се е гонело с тях, административното правосъдие винаги е било считано в нашата правна система за необходима гаранция – безразлично дали това административно правосъдие се раздава от гражданските съдилища (избори за общински и окръжни съветници), от административни юрисдикции (по операциите на референдума, чл. 10 Зак. доп. до народа) или на общо основание за всички тия актове, които са израз на изборни операции, т.е на многоличен орган на публична власт – административното правосъдие, раздавано от ВАС. За да се посочи друг орган да раздава административно правосъдие за тия актове, трябва изрично повеление от някой текст. Също и за да се отнеме всякаква компетентност на административото правосъдие да ги преценява и отменява, трябва също един специален текст в закона. И ние имаме такъв пример: обжалванията (контестациите) срещу изборните операции за народни представители, т.е. тъжбите срещу административните актове – защото те са такива по вътрешното си естество[26] – по назначението (избирането) на народните представители от многоличния орган на публична власт, какъвто е изборното тело, се подават за разглеждане в самото Народно събрание (чл. 124, 125 Изб. зак.)
Ето защо при това тълкуване може да се приеме, че на общо основание, при липса на противен текст, ВАС е длъжен да се произнесе по актовете на многоличните тела по пряко избиране или посочване от тях на разни органи.
Ние сме длъжни обаче при все това да отбележим, че при проверяване условията и формите за издаването на административния акт – в случая изборните операции –съдията, който и да бил той, проверява, както при всеки административен акт дали са правилни или не. Ако са неправилни, неспазени, то този административен акт се отменява, т.е. изборът се касира, а ако се касае само до погрешни изчисления, извършени от изборното бюро, волята на органа на публичната власт – избирателното тело – е правилно изразена и ще произведе своите правни последици. Следва само да се представят истинските и точни изчисления. Това може да направи, щом е в състояние сам да го свърши, дори и ВАС при всяко разглеждане за отмяна на един административен акт, без да става нужда той да се отменява (чл. 239 Зак. устр. съд.). Така и съдебният контрол при този юридически анализ се явява еднакъв при всички административни актове за назначение, изходящи от еднолични или от многолични органи.
4. Приложение на принципите върху подсъдността на ВАС по некомпетентно издадените актове
И тъй, всички тия тълкувания на ВАС, когато се обявява за компентентен да се произнесе по отмяната на някои административни актове, в които на пръв поглед човек би бил наклонен да види само актове по назначение или уволнение на чиновник, всъщност имат една много сериозна правна предпоставка, която не е могла да не обърне вниманието на тая висша съдебна инстанция. Чл. 212, ал. 2 Зак. устр. съд. създава значи едно изключение от общата подсъдност на ВАС и на общия принцип на административното правосъдие, който се съдържа в предидущия чл. 211 Зак. устр. съд. И понеже всяко изключение трябва да се тълкува ограничително, то и това постановление на чл. 212, ал. 2 с право се тълкува ограничително от ВАС, като не му се дава приложение за административни актове, които може да засягат и назначения и уволнения, но всъщност, в основата си, съдържат волеизявления от по-различно естество и за които не може да се каже, че законодателят също е искал да направи изключение от общия принцип на компентентността на ВАС: защото ако законодателят би искал подобно нещо, той би трябвало изрично да го каже, изрично да постанови изключението.
ВАС е направил и друго едно интересно приложение от това право схващане. Така, например, той се е обявил за компетентен да се произнесе по известни решения на общинския съвет, в които се касае да се прецени компетентността на този съвет да издава един или друг акт: такъв акт може да бъде и даване задължително мнение по някой въпрос, правене задължително предложение по някое назначение, или произнасяне по назначение, но в случая ВАС заявява, че не се занимава да преценява самия акт за назначение, дали са спазени от орана, който има право да назначава, разните изисквания за форма и други подобни условия, или дали органът, който има право да уволнява, е спазил в своя акт за уволнение условията, формите за издаването на акта на уволнение. Това е забранено на ВАС по чл. 212, ал. 2 Зак. устр. съд. ВАС заявява, обаче, че има право да се произнася по всички оплаквания, в които се касае да се установи именно дали този орган изобщо има право да назначава или да уволнява, дали действително е компетентен да упражнява подобна власт[27].
Трбва да се отбележи, че от това свое разбиране по подсъдност във връзка с компетентността ВАС е направил приложение досега главно по компетентността за назначаване на общински чиновници и то във връзка с компетентността на общинската тричленна комисия, която замества в упражнението на своите функции само общинкото управление (кмета), не и общинския съвет[28].
5. Последствията от отменяването на акта на уволнението
Ако законът установява известни форми и изисквания, за да се приложи административният акт на уволнението, естественно е, че ако те не са спазени от автора на акта, то този акт ще е унищожаем. А ако се касае за съществени форми, с които да е свързано и самото съществуване на акта, то актът на уволнението ще е нищожен, никога не ще е съществувал: чиновникът ще си остане на мястото и няма защо да се покорява на едно несъществуващо волеизявление, уволнение няма и не е имало; няма нужда дори и от отмяна на несъществуващия акт. Така напр. ако уволнението на един указен чиновник не е извършено с указ, уволнението на един съветник на Върховната сметна палата без съгласието на Народното събрание.
Когато един акт за уволнение е неправилен и е издаден при неспазване на установенитe от закона форми и изисквания за производство, то като унищожаем акт има силата на изпълнение, свързан е като всеки акт на публична власт с предварителната привилегия, че е редовен – привилегията на предварителното изпълнение – вследствие на което той ще остане в сила, докато бъде оттеглен от автора на акта, като забележи сам нередовността му, или бъде отменен от началника му или от административното правосъдие по надлежния ред. До това оттегляне или до тази отмяна обаче чиновникът ще напусне мястото си.
Ако един такъв акт на уволнение бъде отменен като нередовно издаден, то с това чиновникът не се възстановява направо на служба.
Началникът ще има да се справи с новото положение и той ще има да издаде решение, за да го възстанови на мястото, ако е още свободно, или да уволни лицето, което го е заместило, като неправилно назначено, и постави възвърнатия на така освободеното място. Накрай той може да не стори нито едното, нито другото и да доведе работата до паричната отговорност на държавата, която ще бъде произнесена от гражданския съд на общо основание. Самият началник в такъв случай, особно ако и отказът му да възстанови е отменен от административния съд, се излага на дисциплинарна отговорност или дори, това е обаче доста съмнително засега, на един обратен иск от страна на държавата по чл. 19, ал. 3 Зак. д. сл. Едно усъвършенстване на системата обаче неминуемо трябва да води към тази санкция срещу началника, защото при сегашното положение на нещата, за да бъде началникът лично парично отговорен за уволнението, трябва да има много ясно подчертана у него лична вина, а това доста мъчно се установява.
Засега обаче все пак, ако би била възможна и там гдето е възможна намесата на административното правосъдие за отмяна на акта за уволнение, има един сигурен съдебен, но косвен начин за да се застави началникът да се съобрази със създаденото от решението на административното правосъдие положение. Един началник, който по закона има право да назначава и уволнява чиновниците си, уволни неправилно свой чиновник, без да спазва установените по закона форми и гаранции за уволнението на такъв чиновник. Така уволненият чиновник се оплаква по йерархически ред пред по-горния началник, който значи е началник на прекия началник на чиновника (напр. уволнен стражар от окръжния управител се оплаква пред министъра). Ако по-горният началник отменеше заповедта за уволнението на чиновника като издадена неправилно от по-долния началник на този чиновник, макар че по-долният началник изобщо да има компетентност да уволнява, и ако този по-долен началник отказва да се съобрази с произнесеното отменение от по-горния началник, то тогава какво ще стане? По-горният началник може да застави по-долния началник да изпълни неговото нареждане по дисциплинарен ред, т.е. като го подведе под дисциплинарна отговорност за неподчинение. По-долният началник не може да обжалва пред ВАС така издадения срещу него редовно дисциплинарен акт от по-горния началник (чл. 212, ал. 3 Зак. устр. съд.).
Ако сега, да допуснем, ВАС има право да се произнася по тези актове и, редовно сезиран с жалба за отмяна на един акт на уволнение, произнесе отмяна на уволнението, понеже не са спазени форми и гаранции, изрично предвидени в закона за издаването на такъв акт. Разбира се, пряко съдът не може да възстанови уволнения чиновник. Този последният, обаче, въз основа нз решението за отмяна на ВАС, ще се отнесе до началника си и ще поиска от него възстановление; в случай че началникът му откаже или замълчи, то той може да обжалва този отказ пред ВАС и в този случай отговорността на началника вече е по-здраво ангажирана.
От цялата тая процедура по отменяване на незаконното уволнение ще пострада, разбира се, преди всичко лицето, което би било назначено на нередовно освободеното място. То ще трябва да бъде уволнено като нередовно назначено, защото основно начало е, че не може да се назначава чиновник, ако няма свободно място по бюджета. Обаче, щом това лице е добросъвестно, то на общо основание ще се счете, че редовно си е получило заплата, а възстановеният чиновник ще получи обезщетение за нередовното уволнение било от държавата, било от лично прегрешилия началник – по съдебен ред. Актовете, извършени от чиновника, който е бил назначен на мястото на нередовно уволнения чиновник, ще се считат обаче за редовно издадени за срока до възстановяване на уволнения и уволнението на заместилото го лице: нередовно назначеният ще е упражнявал фактическа власт.
Щом обаче началникът се преклони пред решението на административното правосъдие, с което се отменя уволнението, чиновникът не се назначава наново, а се възстановява на старото място, като се счита, че не е прекъсвал. Заплатата си, ако не е платена на друго лице, назначено на негово место, той би могъл да получи за изтеклото време. Иначе, за да стане пълно възстановяване, необходимо ще е да се плати на този уволнен чиновник, заради незаконното уволнение, едно обезщетение в размер на изтеклата заплата. Но добиването на това обезщетение ще стане чрез иск пред обикновеното правосъдие. А когато възстановяването по една или друга причина е станало вече невъзможно, тогава плащането на едно обезщетение е единствената ефикасна санкция.
Трябва обаче при всички тия случаи добре да се подчертае, че не може да има отмяна от ВАС, нито отпущане обезщетение по иск от обикновеното правосъдие, ако се касае до предполагаема нередовност в свободното усмотрение по уволнение в „интереса на службата“. Там никаква външна власт, та била тя и съдебна, не може да се меси. Само по-горното началство може да се намеси и да прецени по йерархически ред проявлението на свободното усмотрение и интереса на службата, но не и съдът. Съдът (ВАС за отмяна или гражданският съд за обезщетението) може да се намеси само ако уволнението е нередовно поради неспазване на условия и форми, установени с един текст.
6. Върховната сметна палата и актът на уволнение
По уволнението на чиновниците не може да се произнесе пряко за отмяна и Върховната сметна палата. Но тя има често случай да не одобрява разходи за плащане заплати на чиновници, нередовно назначени на мястото на нередовно уволнени чиновници. Такива случаи има най-много пак с актовете по назначения и уволнения от тричленните комисии, които би трябвало да стават според закона само от общинския съвет. И в този случай Върховната сметна палата, по подобие на ВАС, смята, че се слага един въпрос само за компетентността на органа[29].
7. Компетентността на гражданските съдилища
По уволнението на чиновниците не могат да произнасят решение за отмяна и да го слагат на преценка и общите съдилища[30] – и това е съобразно с общия принцип на административното правосъдие, че административните актове не могат да бъдат отменявани от гражданските съдилища. Противното трябвало да бъде винаги изрично заповедано като изключение в закона. Актовете по уволнение, назначение и пр. са административни актове и не могат да се отнасят за отмяна пред гражданския съд.
Може ли обаче да се отнесе до гражданския съд от чиновника иск за вреди и загуби от незаконно уволнение? Може ли в този случаи инцидентно гражданският съд да преценява законността на уволнението или трябва предварително актът да е отменен от административното правосъдие или оттеглен от началника като незаконен?
Отговорността на държавата, както това се отбеляза и по-горе, ще може да се тури в движение по силата на общите принципи в тая материя, особно щом е ясно, че наистина това нейно действие, чрез нейния орган, който уволнява и назначава, действително е нередовно. В случая най-често ще имаме чисто и просто възстановяване в длъжности, или по-точно казано, тъй като се касае до гражданско правосъдие, съдебно решение за изплащане на неправилно удържани заплати за изслужено време, тъй като се оказва, че лицето не е било редовно уволнявано. Ако обаче бюджетното упражнение е изтекло, или друго лице, назначено на свободното място и е получавало заплатата, тогава гражданския съд ще произнесе, по иска на незаконно уволнения, обезщетение за онова, което незаконно уволненият е изгубил с факта на незаконното уволнение и до момента на възстановяването. Юриспруденцията на гражданското правосъдие у нас възприема принципа на обезщетенията за незаконно уволнение[31].
Във всички тия случаи, в които гражданският съд се намесва, за да реши един въпрос за отпущане обезщетение на един чиновник, който е жертва на незаконно уволнение, този съд нито отменява сам и пряко това незаконно уволнение, нито присъжда началникът да го възстанови. Той присъжда само изплащането на обезщетението във връзка с неизплатенитe заплати. А естествено, за да произнесе осъждането и изплащането на заплатитe, съдът трябва да констатира, че уволнението е било извършено нередовно. Ако ВАС би извършил тази констатация, и би произнесъл отмяната, тя има сила erga omnes и гражданският съд направо ще се възползва от нея –тя е задължителна за него.
Обаче ако ВАС, както най-често е сега случаят у нас от 1915 г. насам, не е произнесъл предварително отмяна, то гражданският съд пак може да се занимае с иска за обезщетение и да присъди обезщетението, щом той при разглеждане на делото установи, че уволнението действително е неправилно. Гражданският съд в този случай няма и не може да отмени нередовния административен акт. Това върши само административното правосъдие. Но той може, иницидентно, като прецени законността и редовността на административния акт по уволнението, да не държи в конкретния случай сметка за него, щом признае, че е нередовен. Това е приложение на общия принцип за раздаването на правосъдие у нас. С юриспруденцията на ВКС с право се признава следователно, че при присъждане на обезщетения за нередовно уволнени чиновници не е необходимо актът за уволнението да е бил предварително отменен от ВАС[32].
8. Бъдещето на съдебния контрол
Трябва обаче да се признае, че колкото и да е желателно и наложително в една държава съизострени партийни нрави да се даде по-голяма възможность на онеправданите чиновници да се борят чрез съд срещу несправедливите уволнения, назначения, премествания и пр., все пак е необходимо да се запазят известни ограничения и да се наложат известни гаранции, за да не се насърчават тъй вредните за добрия вървеж на държавната машина заядливости, капризи, партизанско гонение, чрез пълната свобода за отправяне тъжби и искове срещу държавата по тия случаи. Както историческият опит е показал на всички държави, че не бива да се оставя без всякаква спирачка на всикито, когато поиска и за каквото поиска да преследва чиновника пред съда за вреди и загуби, причинени от неговата служба и, заради това, напълно основателно се иска по закон едно разрешение от административния съд, за да се води процеса, така и тук, когато се касае пак да се отстранят подобни тормози над службата, необходимо е все пак да се предвиди една спирачка. Това не значи, че трябва да се продължи това положение на крайност и на пълно отричане на възможността за отправяне на тъжбите за отмяна пред ВАС, както постановява чл. 212 ал. 2 Зак. устр. съд. Не! То е и вредно за добрия вървеж на административната машина, оставена често и на партийно-политическия произвол; то е и несправедливо спрямо чиновниците, които съ вярна, предана и компетентна служба са затворили най-добрите си години в държавните учреждения и безконтролно и безвреме биват изхвърляни като изстискан лимон или като неприятна за този или онзи преходящ управник вещ.
Както с чувство на мерка Законът за гражданското съдопроизводство установява гаранцията на чл. 813 чрез налагане да се представи разрешение от апелативният съд за завеждане иск срещу чиновника, и досега не са се явили злоупотребления от никоя страна, така и тук при завеждането тъжби за отмяна и искове за обезщетения за несправедливи уволнения, назначения, премествания и пр. законът може да установи една гаранция, с изискването на един по-квалифицирано нарушен интерес, в допущането тъжби само за някои по-ясно подчертани поводи за отмяна, или в даване възможност за сега да се приемат тъжби за отмяна по уволненията само на няколко изброени категории чиновници, в чиито учреждения и без това стабилитетът фактически е сравнително повече запазен (Българска народна банка, Българска земеделска банка, Български държавни железници, народно здраве, народно просвещение). Възстановен с всички гаранции, принципът на обжалваността на административните актове по уволненията, назначенията, преместванията и пр. макар и само за някои категории чиновници, ще покаже, че съдебният път на оплаквание, отмяна и обезщетения в тия случаи няма да създава пречки и шикани за управлението и за правилния вървеж на обществените служби, а напротив ще внесе голямо успокояване, ще засили и чувството на достойство и работоспособността и вярата в държавата от страна на чиновниците.
Най-после днес ВАС, със своята толкова годишна юриспруденция, окончателно е доказал, че винаги държи за добре разбраните интереси на държавата и при най-мъчни времена и при най-деликатни случаи, действувайки с такт, е съумявал, като запазва авторитета на закона, да щади и престижа на управлението. Ако в първата година след учреждяването на ВАС в някои учреждения и бюрократически среди можеше да има едно обяснимо възбуждане и недоверие към този нов контрольор, днес няма вече никакво основание и оправдание за подобно отношение към тая висша и изпитана съдебна инстанция.
Всико днес говори в полза на едно възстановяване, макар и с известни гаранции, на положението отпреди 8 април 1915 г. И то трябва да стане.
[1] Петко Стоянов Стайнов (19.05.1890-24.07.1972 г.) е учен, политик и общественик. Следва правни науки в Гренобъл и Париж. Специализира в Лайпциг (1911-1912). Доктор на икономическите и правните науки на Парижкия университет. Почетен доктор на Варшавския университет. Преподавател (1923) и професор (1936) по административно право в Софийския университет. Ръководител на катедрата по административно и финансово право в Юридическия факултет на Софийския университет (1947-1963). Завеждащ секция по административно и финансово право в Института за правни науки при БАН (1948-1972). Член-кореспондент на БАН (1935), академик (1942), народен деятел на културата (1965). Член на Международния институт за публично право в Париж (1934), член на Международния институт за конституционна и политическа история в Париж (1936).
Директор на печата (1919-1920), Министър на железниците, пощите и телеграфите (1930-1931). Пълномощен министър в Париж (1934-1935). Министър на външните работи (1944-1946). Народен представител в периода 1923-1946 и в периода 1950-1972.
Автор на 18 монографии по публично право, на повече от 15 учебника, на над 160 студии, статии и прегледи на съдебна практика.
От 1920 г. е редовен сътрудник на сп. „Златорог“, къдено публикува разкази, есета, рецензии за литературни творби, отзиви за културни събития у нас и в чужбина. Журналистическата му кариера започва още от годините му на гимназист в Габрово, където е изключен от гимназията (1905) за участие в нелегални кръжоци и списване на социалистически ръкописен ученически вестник „Искрица“. По-късно обаче става сътрудник на в-к „Мир“ - орган на Народната партия, а след преврата на 09.09.1944 г. активно сътрудничи на в-к „Изгрев“ - орган па политически кръг „Звено“, както и на месечника за литература, политика и стопанство „Балкански преглед“.
Съпруг на писателката Анна Каменова, заедно с която са съавтори на пътеписа „Индия, която видяхме и обикнахме“ (1963).
[2] Публикувано в сп. „Общинска автономия“, г. V, № 7 (декември 1931 г.), с. 409-430. Правописът е осъвременен, коригирани са и някои технически грешки при цитирането на самия автор, като е съобразен официалният сборник „Решения и определения на Върховния административен съд за първото полугодие на 1914 г.“ С., печ. Г. М. Чомонев, 1914. (В. Петров).
[3] Ср. П. Стайнов. Административният акт. С., изд. Софийския университет, 1928, с. 264.
[4] ВАС. Р. № 5 от 20 февруари 1914 г.; Р. № 28 от 25 април 1914 г.; Р. № 37 от 13 май 1914 г.
[5] ВАС. Р № 16 от 20 март 1914 г. Законът за чиновниците предписваше, при уволнението на чиновник, който е служил непрекъснато повече от три години, да се изслуша решението на дисциплинарнния съд. ВАС в това свое решение заявява категорично, че актовете за уволнението на чиновници не са висши правителствени актове; нито дори дискреционни актове, защото чл. 43 Зак. чиновн. предвижда условието да се изслуша дисциплинарният съд, ако то е нарушено, актът е незаконен и следва да се отмени.
[6] ВАС. Р. № 28 от 26 април 1914 г.
[7] Тази погрешна теза е била подържана на времето от Ст. Дренски, Адмнистративният съд и Законът за чиновниците. – Право, III (1914), бр. 12. Отговор му е дал д-р Т. П. Теодоров, Административният съд и уволнението на чиновниците. – Право, III (1914), бр. 13.
[8] ВАС, Р. № 16 от 20 март 1914 г., се е занимал с този въпрос и отговаря: „От факта, че в случай на неизпълнение решението на ВАС последният не е властен да приложи на един министър санкцията по чл. 47 от Зак. адм. пр., не следва, че е безцелно обжалването. Санкцията за неизпълнението на това, което трябва да се изпълни, се намира в законите, а не само във властта на ВАС“.
[9] Ср. мотивите към законопроекта за изменение на чл. 11 Зак. адм. правосъдие.
[10] На трето четене е взел думата само народният представител Кабакчиев (тесен социалист), за да поиска... изборност на съдиите на ВАС и нищо повече.
[11] С една статия във в-к „Мир“ от 3 юни 1914 г. ние още тогава нарекохме тази реформа „осакатяване на административното правосъдие“.
[12] Това беше теза подържана и преди законопроекта, в пледоарии пред ВАС. Така министърът на земеделието по дело № 15/1914 г. по уволнението на инж. П. К. пише във възражението си: „В качеството му на висш представител на изпълнителната власт министърът е свободен и независим в своите действия на управлението, за което управление отговаря само пред Царя и Народното събрание Съгл. чл. чл 152 и 153 Конст. актът за уволнението на един чиновник трябва да се счете за акт на висше управление, и на това отгоре акт на свободно усмотрение“.
[13] Тезата, че актоветe по уволненията, повишенията и пр. били висши правителствени актове много неочаквано се среща и в едно по-ново решение на ВКС, II г.о., от 15 август 1923 г. – Юридически преглед, 1923, с. 345. То се дължи сигурно на случайно опущение.
[14] Така напр. решенията на комисията, учредена съгл. Закона за запазване и измерване на мерите от 3 декември 1921 г.; също и решенията на общинските комисии по стария закон за т. п. с. по решенията на комисията за обезщетенията по Зак. за огр. грабежите, палежите и пр., чл. 8, ср. М. Генадиев, Ограничения по специални закони на компетентността на ВАС. – Юридическа мисъл, г. V (1924), с. 10.
[15] ВАС. Р. № 68 от 3 март 1923 г. Юридическа мисъл, № 31/1923 г., дело по глобата по чл. 72 от Зак. градските общ. на П. Стайнов.
[16] М. Генадиев, Компетентността на ВАС. – Юридическа мисъл, г. IV, с. 377. Друг е въпросът за назначението и уволнението на минисгрите по чл. 152 Конст.
[17] ВАС и имал случая в първите години на своята дейност да твърди, че уволнението на чиновника е акт едновременно дискреционен и дисциплинарен, и заради това още преди реформата 1915 г. се е обявявал в някои случаи за некомпетентен по уволненията съгл. чл. 11, т. 3 и 4 Зак. адм. прав. ВАС. Р. № 27 от 18 април 1914 г. Р. № 28 от 26 април 1914 г. Решения, с. 71. Тази идея се намира и в разискванията в Народното събрание по чл. 11 Зак. адм прав. в заседанието от 7 март 1912 г. Дневници, с. 3257.
[18] По свободата за упражнението на свободното усмотрение вътре в рамките на закона вж. П. Стайнов, Административният акт. с. 89.
[19] Още с решение № 37 от 3 май 1914 г. ВАС се е обявил за некомпетентен по тези въпроси съгл. чл. 11, ал. 3 Зак. адм. правос.
[20] Ср. ВАС 13 май 1914 г.
[21] ВАС. 19 февруари 1931 г.
[22] ВАС. 4 декември 1928 г. (Адвокатски преглед, г. IX, бр. 8, с. 66) отива по-далеч и намира, че и този акт, поради особеното съдържание на чл. 212 Зак. устр. съд., не трябва да се приравнява с актовете за назначения на другите чиновници, за които говори чл. 212, ал. 2 Зак. устр. съд.: в това решение съгл. чл 218 Зак. устр. съд. ВАС се е обявил за компетентен по обжалване за нередовно назначаване на кмет, като смята, че това не е назначение, за което говори чл. 212, ал. 2, т.е. решение на самоуправително тяло, за което говори чл. 218 Зак. устр. съд., и по което ще има подсъдност на ВАС.
[23] ВАС се е обявил за компетентен да се произнесе по оплакването на един помощник-кмет, който е бил уволнен от министъра на вътрешните работи (или по-скоро министърът си е оттеглил утвърждението, дадено по-рано за избирането му), защого се установило, че бил неграмотен (чл. 17 Зак. селските общ.). ВАС. Р. № 81 от 24 февруари 1930 г. – Преглед на Министерството на вътрешните работи и народното здраве, 1930 г., с. 189. ВАС напоследък се е обявил за компетентен във връзка с упражнението на административния контрол да се произнесе по уволнението на чиновниците: той е отхърлил оплакването на кмета на С. община, с което този кмет молил да се отмени решението на окръжния управител, с което съгл. чл. 70 Зак. градските общ. последният отменявал уволнението на домакина на общината, станало без спазване условията на чл. 107 Зак. градските общ., т.е. без съгласието на държавния контрольор. ВАС. Р. № 166 от 30 април 1931 г. – Преглед на Министерството на вътрешните работи и народното здраве, 3.IV.1931, с. 36.
[24] В тоя смисъл се е произнесъл, макар и без да са използвали всички възможни доводи, ВАС с решение от 26 февруари 1930 г. С друго свое решение от 25 септември 1930 г. (сп. Училищен бюджет и администрация, г. VI, с. 69) ВАС е отменил заповедта на окр. учил. инспектор, с което не одобрява уволнението по съкращение от училищното настоятелство на учителя и заменява имената на двама от така уволнените учители с имената на други двама от учителите, които според него трябвало да се уволнят.
[25] ВАС 4 декември 1928 г. (Адвокатски преглед, г. IX, с. 66). ВАС. Р. № 81 от 24 февруари 1930 г. – Преглед на Министерството на вътрешните работи и народното здраве, г. III, с. 190.
[26] Ср. П. Стайнов, Изборът и неговото правно естество. – Юридически преглед, 1927, № 4-5.
[27] Такива решения са вземани най-често по обжалвания срещу уволнения или назначения на секретари-бирници от тричленни комисии. По този въпрос има и едно старо решение на ВАС от 17 октомври 1914 г. – Право, г. V, с. 106. Ср. също: ВАС 21 декември 1930 г. – Преглед на Министерството на вътрешните работи и народното здраве, бр. 6 от 1931 г. Спр. също: ВКС 25 май 1928 г. – Общинска автономия, г. II, № 5, с. 353. Също: ВКС, II г.о., 9 май 1931 г. – Адвокатски преглед, бр. 20, с. 205.
[28] ВАС в решение № 69 от 19 февруари 1931 г. е направил друго едно много интересно приложение от тази идея, като е обявил, че му е подсъден за отмяна актът, с който министърът на правосъдието, без да е компентентен, е произнесъл дисциплинарно наказание на един стажант. Чл. 212, ал. 4, чиято забрана е подобна на тая на чл. 212, ал. 2, и се тълкува също ограничително, не е бил за ВАС пречка за това.
[29] Върховна сметна палата, 19 септември 1929 г. – Общински преглед, г. XI, с. 502: уволнение на общински разсилен от тричлената комисия (чл. 32, чл. 50, ал. 2, чл. 51 Зак. селските общ.). Също Върховна сметна палата, 16 юни 1925 г. ВКС, 25 януари 1925 г., II г.о.: назначеният от тричленна комисия бирник не може да има право на бюджетна заплата.
[30] ВКС, II г.о., 13 април 1925 г. – Адвокатски преглед, г. V, бр. 19, с. 252.
[31] ВКС, 19 юни 1923 г. – Юридическа мисъл, р. № 119/1923 г.
[32] Пак там.