от
Светослав Велчев[1]
Публикуваме „Независимост на прокуратурата“ – извлечение от основния труд на Светослав Велчев „Прокурорски надзор. Произход, развитие, функции“ (1928 г.), в който той изследва произхода и проследява историята на прокурорския надзор като институт.
Независимост на прокуратурата (Word)
Независимост на прокуратурата (PDF)
Съкращения:
З.У.С. - Закон за устройство на съдилищата
У.С. - Углавно съдопроизводство (Закон за углавното съдопроизводство)
От досегашното изложение за българската прокуратура стана ясно, че прокурорският надзор се намира при съдилищата и има за предмет на своите занятия предимно съдебните дела, а това придава на неговата дейност съдебен характер, и то, главно, в областта на углавното правосъдие. Понеже в най-новата конструкция на това правосъдие съдебната власт, в обширен смисъл на думата, се разпада на съд или съдебна власт в тесен смисъл на думата, съдия-следовател или следствена власт и прокурор или обвинителна власт последният получава положение на орган на съдебната власт. Обаче, така построеното на съдебна почва учреждение не скъсва връзката си със съпределното му административно ведомство. Като влизат в състава на магистратурата и като съставляват неразделна нейна част, прокурорите са подчинени на лицето, което стои начело на висшето съдебно управление — министъра на правосъдието, вследствие на което и самото учреждение има и правителствен характер. Затова, макар и сравнени в правилата за назначаване и повишаване със съдиите, в своето служебно положение прокурорските лица се различават от последните. В това отношение прокуратурата заема средно място между съдиите и длъжностните лица от административното ведомство, по-близко до първите, но и с известни черти на вторите.
Вътрешната организация на прокурорския надзор е построена на известни начала, между които не от малко значение са тези на йерархическа подчиненост и единство. Те му дават възможност да действа с нужната енергия, пъргавина и решителност, толкова необходими за успеха на неговите задачи, и създават солидарност в деятелността на неговите членове.
Началото на йерархическа подчиненост още не създава пълна зависимост на прокуратурата, както и несменяемостта не означава още независимост. Последната е едно от юридическите мероприятия за обезпечение на вътрешната самостоятелност на съдебната власт, но тя не е равнозначна на независимостта. И наопаки, йерархическата подчиненост и сменяемостта на лицата от прокурорския надзор не съставляват непреодолима пречка да се изработят такива мероприятия, които да обезпечават служебното положение на тези лица и самостоятелност в тяхната деятелност, доколкото това е необходимо, за да се оградят от случайности и произволи и да им се гарантира известна разумна независимост на убеждението при изпълнение задачите на учреждението, на което те са членове.
Нашият Закон за устройство на съдилищата като е дал на прокуратурата отделно в състава на съдебното ведомство построение и като я е освободил от надзора и разпоредителната власт на съда, а е оставил на последния само известен контрол върху нейната процесуална дейност, необходим за запазване на началото на законност, е направил достатъчно за нейната независимост от съда. От друга страна, законът, който беше в сила до 2 януари 1926 г., като поставяше прокурорския надзор в зависимост от министъра на правосъдието, в качеството му на държавен прокурор, на пръв поглед като че обезпечаваше и независимостта на прокуратурата от изпълнителната власт. Обаче, това положение, заимствано от Русия, където в лицето на министъра се съединяваха две длъжности — чисто прокурорски и такива на орган на висшето съдебно управление, които се различаваха, у нас беше едно недоразумение: нашият министър на правосъдието към никой съд не се числеше и никакви прокурорски функции не изпълняваше (чл. чл. 50 и 49 3.У.С.). В действителност, чл. 50 З.У.С. поставяше прокуратурата в зависимост от министъра не като от лице от нейната среда, а като орган на изпълнителната власт (ср. чл. 12, 148 и 153 К.).
Като се обърнем към постановленията на действащия закон за устройството на съдилищата по организацията на прокурорския надзор, ще видим, че текст, подобен на този на чл. 50 от стария закон, не съществува; старото положение за „непосредствена зависимост от министъра на правосъдието“ не се съдържа в нито един текст на новия закон (чл. чл. 45—50), от което следва, че непосредствената зависимост на прокуратурата от споменатия висш орган на изпълнителната власт не е тъй решителна и пълна, а съществува дотолкова, доколкото произтича от положението на чл. 46 ал. 3.У.С., според което „всички прокурори са подчинени направо на министъра на правосъдието.“ В този член на закона е прокарано началото на йерархическа подчиненост на лицата от прокурорския надзор, по силата на което заместниците на прокурорите действат под ръководството на прокурора, при който се намират, а последният се намира в подчинение на лицата, които стоят начело на по-горната прокуратура. Това подчинение, обаче, не е безусловно, а се ограничава с началото на самостоятелност и независимост, която се проявява от прокуратурата в отношение на съществото на нейната деятелност в тази посока, че при заявленията и заключенията си пред съда прокурорските лица действат единствено на основание на своето убеждение и съществуващите закони (чл. 47). Като се прибавят към това постановленията на чл. 440 У.С., според който „прокурорът е длъжен да се откаже от обвинението, ако по същество го намери опровергано от съдебното следствие“, повече от ясно става, че законът е въздигнал убеждението до степен на ръководно начало в прокурорската дейност, което служи за опора против всеки опит на началството да задължи подчинения си инак прокурор да действа несъгласно убеждението си. Всеки такъв опит от страна на по-горния прокурор да задължи по-долния да поддържа обвинението, което последният е намерил за неподкрепено, или да се откаже от обвинението, което намира основателно, съставлява посягане върху убеждението на подчинения, а от там върху закона, който го признава за ръководно начало. Като ръководи подчинените си, по-горният прокурор въобще не може да предписва или да отменя такива действия, които са се изразили в сферата на съдебната деятелност и които се осъществяват по убеждение на подчинения. Що се отнася до тълкуването на закона, в това отношение всеки прокурор е напълно свободен, тъй като наредбите на чл. 8 от У.С., отнасящи се до тълкуването на закона по точния му разум, а при затруднения — по общия смисъл на законите, са еднакво задължителни и за лицата на прокурорския надзор, както са задължителни и предписанията на чл. чл. 6 и 47 З.У.С. При това правилото, че началственото разпореждане е задължително дотолкова, доколкото самото то е законно, си остава в сила, тъй като прокурорът е преди всичко орган на закона и не може да твори волята на началството, неизразена в закона.
Началото на йерархическа подчиненост, докато се прилага в прокуратурата, затворена в себе си, никак не пречи на нейната независимост, тъй като всички прокурори в своята дейност се ръководят от началото на законността. При това въпросът за задължителността на началствените разпореждания в зависимост от тяхната законност има повече теоретическо значение, понеже при прокараното в закона начало на заменимост (чл. 48 З.У.С.) всяко разногласие по този въпрос между началника и подчинения лесно може да се отстрани, като първият вземе върху си или възложи на друг подчинен нему прокурор изпълнението на даденото служебно действие.
По-сложен е въпросът, когато става дума за подчинение на лицата от прокурорския надзор на министъра на правосъдието, който, като висш орган на изпълнителната власт, се ръководи предимно от началото на практическо удобство. Това подчинение води към съединение на две различни начала в дейността на едни и същи органи, а това логически надали е възможно и винаги е създавало големи трудности.
Въпросът за независимостта на прокуратурата е бил повдиган още през времето, когато тя е била в периода на формирането си. В онези времена, когато прокурорските длъжности са се купували и станали наследствени, лицата от прокуратурата получили фактическа несменяемост и са имали възможност в своите действия да се ръководят само от закона и съвестта си. Самите те се считали правомерни представители на краля и не един път са заявявали това открито. Н. В. Муравеев привежда два характерни случая на такива заявления, заимствани от известния Лебон. Когато крал Франциск I искал да уволни главния си адвокат de Ruse, защото бил независим, и предложил тази длъжност на Henri de Mesmes, последният отказал да приеме направеното му предложение и казал на краля: „Господарю, той е адвокат на короната, слуга на своите обязаности, а не на вашите страсти“. По - после, главният адвокат Omer Talon в една тържествена реч, произнесена през 1649 г., изразил същата мисъл от името на всички свои колеги пред Людовик XIV „За славата на краля ние трябва да бъдем свободни хора, а не роби; достойнството на короната се измерва с качествата на онези, които й служат“. Същият въпрос за независимостта на прокуратурата от изпълнителната власт във Франция се е повдигал не един път при Наполеон, в момента на реставрацията на Бурбоните и особено през 1882 г., когато в сената се е разисквал законопроектът за предварителното производство. В литературата големи авторитети като Беранже, Ортолан и Ледо и др. поддържат, че представителите на закона и публичните интереси пред съда, като влизащи в състава на магистратурата, са немислими без несменяемост; за запазване интересите на изпълнителната власт достатъчен е общият надзор. Други не по-малки авторитети като Delpon, Маngin и др., наопаки, се изказват против несменяемостта на прокурорите по съображение, че последните, макар и да принадлежат на съдебното ведомство, са в също време и органи на правителството, натоварено с пазене на закона и преследване на престъпленията, а за изпълнение на тази си задача, то трябва да разполага с членовете на прокуратурата, защото без това осъществяването на тази задача би се обърнало във фикция. Обаче и тези противници на несменяемостта не са за пасивно и механическо подчинение на прокурора, а за известна независимост, която по самата идея на института трябва да е точно указана в закона, с означение пределите на провинението. Такава е и последната дума на законодателните работи във Франция. За тази държава правителствата винаги са поддържали сменяемостта на прокурорите като гаранция за правителствен контрол върху тяхната дейност. В действителност, правителствата винаги са държали да имат прокуратурата в ръцете си, както това ясно и открито се казва в мотивите към законопроекта за углавната процедура.
Въпросът за обезпечението на независимостта на прокуратурата особено живо се е дебатирал в Германия, където се е изтъквала грамадната обществена важност обвинението да получи такова настроение, при което всеки престъпно нарушен интерес да може да бъде изнесен пред съда противно дори на желанията на органите на изпълнителната власт. Предполагало се е да се премахне подчинението на министъра на правосъдието, като на последния се остави само правото на надзор на същите основания и в същите предели, както и над съдилищата, а назначенията, преместванията и уволненията на членовете на прокуратурата да се подчинят на правилата, установени за съдиите. Обаче въпросът тъй е останал ненапълно разрешен, като несменяемостта не е била приета, с изключение на Саксония, а в някои държави се установило за изпълнение на прокурорски длъжности да се назначават временно съдии, които във всеки момент могат да бъдат върнати в съда.
И в другите европейски държави, където има прокуратура, споменатият въпрос е бил разискван в литературата и в законодателните работи, но несменяемостта на лицата от прокурорския надзор не е приета. В някои от тях, като в Русия и Австрия, са взети други мерки за обезпечение на служебното положение на прокурорите, които на надлежното място посочихме; в това отношение заслужава особено внимание югославянският законопроект от 1927 година.
У нас въпросът за независимостта на прокурорския надзор също се е повдигал не един път, но остава и досега неразрешен, било защото не е била схващана особената му важност, било защото е бил посрещан враждебно в правителствените кръгове и от някои политически и обществени дейци. Най-много се е говорило за нуждата от независимост на лицата от прокуратурата тогава, когато последната се е оказвала понякога безсилна да запази законността от посегателства, изходящи от отделни големи или малки органи на администрацията. Вдигал се е голям шум на протести, но и тогава никой не си е давал труда да потърси причината за ненормалното положение на нещата в самата възможност на безсилието, в недостатъците на законодателството, което е оставило съдбата на прокурорите изцяло в ръцете на изпълнителната власт. По-сериозно, но с известна нерешителност въпросът е бил поставен през 1910 г., като е бил доста оживено разискван в Народното събрание. Говорили са много народни представители, но, като се изключи проф. Моллов, който доста определено се е изказал в полза на несменяемостта на прокурорите, всички останали или са поддържали старото положение на пълна необезпеченост, или са проявили нерешителност, като са се произнесли неопределено по въпроса. След войната 1915 – 1918 г., когато условията на държавния и обществен живот силно се измениха, когато прокурорската власт се нуждаеше от особена твърдост и решителност в действията по пазене силата и авторитета на закона и преследването на увеличилата се до застрашителни размери престъпност, вече нямаше никакво съмнение в належащата нужда да се разреши разгледжданият въпрос. Обаче, гласът на нашите управници в този смисъл остана без внимание и при измененията на Закона за устройство на съдилищата през 1922 г. прокуратурата никак не се засегна.
Най-после, когато през месец юни 1923 г. Демократическият сговор, като политическа партия, пое управлението на държавата, въпросът за независимостта на прокуратурата дотолкова беше ясен, че в партийната програма на тази партия се помести, като належащ за разрешение въпросът с прокарване по законодателен ред на несменяемостта на прокурорите. И министърът на правосъдието Б. Смилов не закъсня да издаде заповед № 1928 от октомври с. г. за назначение на комисия за изработване проект за необходими изменения на Закона за устройство на съдилищата с директива, първата точка на която гласи: „Несменяемост на съдиите и прокурорите“. Въз основа на тази директива, усвоена и от следващия министър Я. Стоенчев, комисията изработи предварителен законопроект, в който в отдел VII на общите положения, текстовете на чл. чл. 45, 46, и 47 бяха точно такива, каквито са те в сега действащия Закон за устройството на съдилищата от 2 януари 1926 г., като се изключи третата алинея на чл. 46, която в проекта не съществуваше. Съобразно същата директива се измениха и съответните отдели: за назначенията, повишенията и уволненията, за несменяемостта и за дисциплинарната отговорност на съдиите и прокурорите. Така изработеният предварителен проект не получи одобрението на министрите след Я. Стоенчев и през месец февруари 1925 г. в Народното Събрание се внесе законопроект за устройство на съдилищата, в който текстовете на чл. чл. 45, 46 и 47, отнасящи се до разглеждания въпрос, останаха неизменени, но към чл. 46 се прибави трета алинея: „освен това, всички прокурори са подчинени направо и на министъра на правосъдието“. В същия законопроект са премахнати и всички онези текстове, които имаха връзка с несменяемостта и дисциплинарната отговорност на прокурорите. Заслужава при това да се отбележи, че в мотивите към законопроекта министърът на правосъдието не е намерил за нужно нито дума да спомене за прокурорския надзор, макар текстовете на повечето членове, отнасящи се до неговото устройство, да са изменени в сравнение с тези по закона, който дотогава беше в сила.
В Народното събрание този законопроект е минал на първо четене на 11 март 1925 г. без дебати. В парламентарната комисия въпросът за несменяемостта на прокурорите не е намерил болшинство, но към чл. 144, който предвижда, че лицата от прокурорския надзор се уволняват с царски указ, по представление на министъра на правосъдието, било прибавено: „след като се вземе мнението на прокурора при по-горния съд“. При разискванията в заседанието на Народното събрание по чл. 138 на законопроекта на второ четене на 8 Септември 1925 г., народният представител Н. Балтов е направил формално предложение да се приеме несменяемост и за прокурорите, на което се противопоставил министърът на правосъдието Ц. Бобошевски. Поставено на гласуване, това предложение не било прието. В заседанието на 9 Септември с. г. Н. Балтов енергично поддържал и добавката към чл. 144, но и тя, по настояване на министъра, била зачеркната.
Вносителят на предложението за несменяемост Н. Балтов в една силна и съдържателна реч е развил своята аргументация главно от практическа гледна точка. Той намира, че прокурорската служба е по-тежка от съдийската и изисква за лицата, които я носят, особени качества, големи и точни познания по правото и бърза съобразителност, а честите стълкновения с партизани, с лица, които са „фактори тук и там“, и с властта налагат, като се имат предвид условията на нашия партиен и политически живот и нашите нрави, щото на прокурорите с по-голямо основание да се даде несменяемост, каквато се дава на съдиите. По същите съображения са поддържали предложението и други трима народни представители, като са навеждали и примери из практическия живот.
Теоретически съображения е навел народният представител Гиргинов. Той счита, че гледището върху прокурора като на нещо политическо, което трябва непременно да бъде подвластно на министъра на правосъдието за всички цели на управлението, е една отживелица, признава се вече за погрешно и е извънредно пакостно. Като посочва положението на прокурора като на око на закона, което произтича от неговите задачи да бъде публичен обвинител, представител на публичния интерес, пазител на законите и защитник на признатите от закона и властта интереси и права на гражданите, както и на колективитета, ораторът намира, че българският прокурор, като съдебен орган, не трябва да бъде подчинен на министъра на правосъдието; той може и трябва да бъде в такова подчинение само в административните си функции, а като съдебен орган, като страна в процеса, и то страна на закона, на публичния ред, на държавата трябва да бъде самостоятелен и независим; прокурорът не трябва да бъде „административен орган, пратен като надзорник при съдебната власт, за да може последната да бъде повлияна в този или онзи смисъл“.
Противник на прокурорската независимост и несменяемост се явява народният представител А. Пиронков. Неговата реч по въпроса се свежда към следното: прокурорът е страна в процеса и може често да се увлича; в живота често възникват вътрешни въпроси, а понякога и такива от национален характер, на които трябва да се даде едно особено разрешение (посочва примери), а това би било невъзможно, ако прокурорът откаже да вземе под внимание политическите съображения на министъра; сменяемостта не пречи на добрите управници да приемат прокурорски длъжности, тъй като миналото показало, че несменяеми съдии за по-важни и дребни интереси понякога повече са угодничали, отколкото сменяеми прокурори. Ораторът заключава, че несменяемостта не трябва да се приема „предвид на големите обществени интереси, предвид възможността да се явяват събития от такъв характер, че да наложат намесата на министъра ... и, най-важното, предвид на създаденото здраво убеждение и разбиране в цяла културна Европа по въпроса.“
Министърът на правосъдието Ц. Бобошевски заявил, че не е съгласен да се приеме несменяемостта на прокурорите, защото преди всичко това, след като народното представителство гласувало чл. 46, в който е прокарано йерархическото начало и пряко подчинение на всички прокурори на министъра, би било непоследователно. Като приема, че зависимостта на прокурора, когато той се явява да поддържа обвинението пред съда и защитава l’ordre public, да бди за правилното прилагане на законите, не трябва да има място, както това е прокарано вече в чл. 47 (1а plume est serve, Ia parole est libre), той намира, че прокурорът е „орган на една специална власт, която няма нищо общо със съдебната власт", вследствие на което не се явява в гражданските дела. Като посочва на обстоятелството, че пред мировите съдии обвинението се поддържа от полицейски длъжностни лица, стражари и пристави, министърът вади заключение, че прокурорът е представител на политическата власт, защото там се явява и администрацията, и че, ако се приеме несменяемостта на прокурорите, трябва тя да се приложи и към административните чиновници, които се явяват пред мировите съдии да поддържат публичната акция. Като изказва по-нататък мнение, че не е законът, който ще направи прокурорите по-доблестни и по-характерни, защото могат да се посочат повече случаи на доблестно изпълнен дълг от страна на прокурори, отколкото от страна на хора, които са били несменяеми, а това зависи от културата, от възпитанието и нравствените устои на носителя на прокурорската власт, в заключение министърът на правосъдието намира, че несменяемостта се изключва от прокараните в чл. чл. 45 и 46 начала и не може да бъде приета за прокурорите, защото не е възприета в доктрината и не е въведена в по-напредналите държави, които в това отношение имат вековна опитност.
По прибавката на комисията към чл. 144, поддържана от народния представител Н. Балтов, са се изказали против приемането й народните представители Я. Сталийски и Н. Мушанов, които намират, че тя е в противоречие с чл. 46, никаква в същност гаранция не създава и е неуместна, защото „не може един подчинен да бъде в конфликт със своя началник и неговото мнение да важи повече, отколкото мнението на министъра. “Обаче, Н. Мушанов е на мнение, че министърът може да уволнява прокурорските лица само при наличност на условията на чл. 141, в които са изброени случаите на уволнение на несменяемите съдии, и нарушенията на чл. 160. Тук министърът на правосъдието и докладчикът на законопроекта Ц. Пупешков декларират, че ще се прилага общия закон за държавните служители. Инак министърът намира, че, според чл. чл. 45, 46 и 138, не защото има функции на държавен прокурор (той не поддържа това), а защото нему са подчинени безусловно всички прокурори, министърът на правосъдието трябва да има и абсолютната дисциплинарна власт, правото на уволнение включително. „Да се постави упражняването на суверенната дисциплинарна власт в зависимост от мнението на нему подведомствени", заключава той, „това е non sens, това е нещо, което не може да разбере разумът . . туй ще бъде една ерес.“
Към изложеното по въпроса дължим да отбележим още един факт от голямо значение. Всички досегашни събори на Съюза на българските съдии и Съюза на българските адвокати категорично и безрезервно се произнасят в своите резолюции в полза на несменяемостта на прокурорите и настоятелно искат въвеждането й по законодателен ред. Съборът на българските правници, състоял се на 6 и 7 май 1926 г. в София, не по-малко категорично се произнася в също такъв смисъл. Същото поддържат споменатите съюзи и в съвместното си заседание през месец май 1927 година. На този факт не може да не се даде особено значение, тъй като по въпроса се произнасят правници, които най-добре са запознати с условията на правораздаването. Заедно с това, като се има предвид, че между адвокатите и другите правници, освен съдиите, има хора с различни политически схващания и партийни принадлежности, а в грамадното си болшинство те са за предлаганото юридическо мероприятие, може вече смело да се твърди, че това е и схващане на общественото мнение.
В разни времена авторитетни учени са давали различни определения на прокуратурата. Ние не ще се спираме върху тези, тъй като, след изложеното за устройството назначението, правата и длъжностите на това учреждение, всеки сам може да даде свое определение. Ще подчертаем само, че във всичките споменати определения коренно основание на прокуратурата е представителството на публичните интереси въобще пред съда: държавни, правителствени и обществени. „А тъй като всичките тези интереси“, казва Н. В. Муравеев, „са въплътени в закона и се осъществяват чрез неговото прилагане, то прокуратурата се явява преди всичко орган на закона (organе de la loi). Наред с това тя се явява орган на държавата и обществото (organe de la societe), най-главно в углавното преследване, а също и орган на правителството, в управлението на съдебната част (administration de la justice)“.
Юридическото учение за прокурорската независимост различава дейността на прокурора като орган на закона и държавата и неговата дейност като орган на правителството. В първото си качество прокурорът е независим не само от съда, но и от правителството, и се ръководи изключително от закона и убеждението си; във второто той е подчинен на правителството и е длъжен да се съобразява с неговите заповеди. Зависим по делата на съдебното управление, по възбуждането на углавно преследване и мерките, които трябва да се вземат при неговото производство по предметите на полицията, прокурорът по-нататък не изпълнява заповедите на началството за неговото спиране, а във воденето на делото и в заключенията си пред съда е напълно свободен.
Нашият прокурорски надзор има две главни задачи — обвинителна и законоохранителна; към тях се присъединява и третата — представителството на правителствените интереси в известни случаи. Всичките тези елементи не са точно разграничени в закона, но по начало винаги са неразделни, макар в отделни случаи единият от тях може да преобладава над другите. Обаче, едно е несъмнено: прокурорът във всичките си задачи е и блюстител на закона, орган на закона, който се ръководи преди всичко от предписанията на закона.
В действащия Закон за устройство на съдилищата зависимост от министъра на правосъдието на прокурорския надзор, като учреждение, каквато се предвиждаше в стария чл. 50, не съществува, а е запазено само подчинението по чл. 46, ал. 3, което далеч не е тъй безусловно и неограничено, щото да има за необходимо последствие турянето на членовете на прокуратурата под една абсолютна, неограничена или, както я е нарекъл още министърът на правосъдието в своята реч пред Народното събрание „суверенна“ дисциплинарна власт на органа на висшето съдебно управление. Че това е така става явно от обстоятелството, че сам законът непосредствено след наредбата си в третата алинея на чл. 46 обявява подчинението не за тъй абсолютно и безпределно, а дори изключено в известни случаи; когато действат в съприкосновение със съда прокурорите се подчиняват единствено на съществуващите закони и на своето убеждение (чл. 47). И това е понятно, защото органът на закона, предназначен да твори волята на закона, очевидно не може да се ръководи от друга воля. Подчинението, както казахме вече, когато не излиза от средата на самата прокуратура, не пречи на независимостта на членовете на прокуратурата, действащи всички по началото на законност, и не за него е думата, когато се обсъждат въпросите за несменяемост или за други юридически мероприятия, целящи да се обезпечи прокурорската служба. По тази причина вътрешната организация на прокуратурата не заплашва независимостта на отделните нейни членове, както подчинеността на по-долните съдилища на по-горните не изключва независимостта на съдиите. Не е същото, когато членовете на прокуратурата се слагат в подчинение на орган на изпълнителната власт, действащ по началото на практическо удобство; тук подчинението не трябва да бъде такова, което изключва всяка самодеятелност на подчинения, защото това води към разрушение съдебния характер на прокурорската дейност и главно унищожава в прокурора качеството на орган на закона и на съдебната власт в обширен смисъл на думата. Затова законът като създава за членовете на прокуратурата строги условия досежно нейния личен състав и гаранции за отговорност пред законите и пред обществото, е длъжен в същото време да обезпечи, в необходимите за едно разумно подчинение предели, както самото свободно изпълнение на службата, така и служебното положение на нейните носители от възможен произвол. Въпросът, следователно, се свежда до това, какви трябва да бъдат юридическите мероприятия, за да се постигне такова обезпечение.
Правителството има назначение да се грижи за запазване на прилагането на законите от нарушения и да преследва престъпленията. Правото на углавното преследване е функция на изпълнителната власт, осъществявана чрез прокуратурата, която, ако и да влиза в състава на съдебното ведомство и да има предимно съдебен характер, е и орган на правителството, като последното се лиши от всякакви права над своя орган в съдебната сфера, осъществяването на споменатите негови функции и назначение би станало илюзорно, както биха останали незапазени и другите негови интереси, възложени на прокуратурата. Към това води пълната несменяемост на лицата от прокурорския надзор. Затова именно тя не е приета в законодателствата и с основание се счита от науката нецелесъобразна, въпреки безкрайните спорове около нея.
Наистина, посоченото от народните представители, които са защитавали предложението за несменяемост, положение на пълна нестабилност на прокурорската служба като следствие на особеностите на нашите нрави и на нашия политически и партиен живот, безспорно съществува и коренно би се изменило, ако се въведе несменяемостта, но по изложените съображения на невъзможност да се скъсат онези връзки между прокурорската и изпълнителната власти, които изхождат от самата същност на прокуратура, тя мъчно може да се приеме. Обаче, от това не следва, че прокуратурата трябва да бъде поставена в положение на слуга на административната власт, защото началото на законност в дейността на държавното обвинение с това би се пожертвало, а самото учреждение би изгубило всякакъв кредит в обществото. Наопаки, прокуратурата се нуждае от обезпечение, което, като внася стабилност в нейната служба, би я запазвало от произволи, без да се пречи с това на правителствената власт в изпълнението на нейните задачи. Прави са тези, които твърдят, че вътрешната самостоятелност на прокурорите преди всичко зависи от самите тях и че това качество трябва да бъде плод на твърдо убеждение и висока нравственост, но това не изключва възможността да се приложат и някои мероприятия, каквито са изработени за съдиите. В това отношение нашият закон е направил вече крачка напред, като е приложил и към прокурорите онези правила и ред за назначение и повишение, които се предвиждат за съдиите, колкото и да са те несъвършени по отношение на особеностите на прокурорската служба. Но това малко принася полза, защото назначеният по такива правила и ред прокурор може да бъде уволнен или преместен по усмотрението на министъра на правосъдието (чл. 144 З.У.С.), а от друга страна, и дисциплинарната власт над прокурорите се намира в ръцете на същия министър (чл. 170). Това именно положение трябва да се измени като вредно за успешната дейност и авторитета на прокуратурата, толкова повече че на практика и съществуващите законоположения по въпроса невинаги се прилагат в техния истински смисъл.
Без съмнение е, че мислите, които е изказал министърът на правосъдието в Народното събрание при разискванията по чл. 144 З.У.С. за някаква „абсолютна и суверенна“ началническа власт, произтичаща от началото на подчиненост, са погрешни, както е погрешно и твърдението, че прокурорската власт „е една специална власт, която няма нищо общо със съдебната власт“, тъй като: 1) първата се опровергава от съдържанието на чл. 47 и е противна на самото назначение на прокуратурата и нейните задачи и 2) втората е противна на положението на прокуратурата като орган на съдебната власт в обширен смисъл на думата, на нейния съдебен характер и принадлежност към магистратурата, като неразделна част на последната.
Началото на подчиненост не пречи, тъй като дисциплинарната власт над прокурорите да не бъде никак или изцяло в ръцете на органа на висшето съдебно управление, или пък да е обставена с известни гаранции, които, без да намаляват решаващата роля на министъра, се явяват с морална стойност. Като доказателство на това служат: 1) наредбите на руското Учр. съд, установл. (ст. ст. 252—272), според които министърът има пълна дисциплинарна власт само над заместниците на прокурора при окръжния съд и твърде ограничена над другите лица от прокуратурата, а по-важните дисциплинарни наказания могат да се налагат само от дисциплинарните съвети, учредени за съдиите; 2) постановленията на австрийския закон, според които министърът при налагане дисциплинарни наказания взема в съображение мнението на прокурора при по-горния съд, а ако виновният подлежи на уволнение, е длъжен да поиска заключение по въпроса на Disciplinarsenat, а и на председателя на апелативния или на касационния съд, и 3) разпорежданията на чл. чл. 75 п. п. 4, 5, б и 76 на нашия 3. за държавните служители, според които дисциплинарните наказания се налагат от началството само за грешки, каквито са изброени в чл. 74, а ако наказанието е по-тежко от глоба, мъмрене и бележка, само по мотивирано решение на дисциплинарния съвет. Като се има предвид, че добавката на парламентарната комисия към чл. 144 З.У.С. е нещо по-малко от това предвидено в австрийския закон, незначително в сравнение с предвиденото в нашия Закон за държавните служители и почти никаква гаранция в сравнение с наредбите на руското У.С.У., като не се изпуска из предвид, че в съставянето на първия и последния от тези закони са взели участие най-големите и авторитетни учени и съдебни дейци от втората половина на миналия век, странно ни се вижда как споменатата добавка е могла да бъде наречена „non sens, неразбираема за разума и ерес“, толкова повече че сам министърът на правосъдието в същото време е декларирал, че ще прилага при упражняването на дисциплинарната си власт 3. за държавните служители. Само по себе си се разбира, че възраженията за някакви възможни конфликти между подчинения и началника, за поставяне на министъра „в зависимост от мнението на негови подведомствени" или за недопустимост, защото „мнението на един подчинен да важи повече, отколкото мнението на министъра“, са несериозни, тъй като по съдържание и смисъл добавката не туря мнението на министъра в подчинение на това на по-горния прокурор, нито му дава значение на мнение, задължително за министъра: последният само ще го поиска тъй също, както е длъжен да иска обясненията на обвиняваното лице, но той е свободен да го уважи или да не го уважи по своя преценка на обстоятелствата на конкретния случай. Добавката напомня съответната наредба на австрийския закон в ограничен вид и има това значение, че министърът на правосъдието ще се произнася не произволно въз основа на сведения, които са дошли до него по незнайни пътища и които са от естество да се крият даже от такъв магистрат, какъвто е прокурорът при по-горния съд, а по проверени данни, като има и мнението на добре запознато със службата лице от прокуратурата и обясненията на обвинявания; по-нататък усмотрението на министъра е свободно и не се стеснява с нищо. Законодателят щеше да направи едно добро дело за правосъдието, ако беше приел предложената добавка към чл. 144, като първа крачка към разумно разрешение на главния въпрос, тъй като тя, без с нещо да накърнява властта на министъра или да ограничава неговото убеждение, представлява от себе си една само нравствена гаранция за учреждението, което, въпреки всичко, си остава със значение на разсадник на толкова необходимата за поддържането на правовия ред законност.
От изложеното става явно, че неограниченото, пасивното и механическото подчинение на прокуратурата, което би я обърнало в прост изпълнител на волята на правителствената власт, не отговаря на задачите на института и е вредно за самата власт и за обществения морал, тъй като действията на прокурорските лица, за които съществува предположение, че в тях се отразяват предписани възгледи, не внушават никакво доверие към себе си. Известна самостоятелност, ограничена с посочени в закона предели на разумно повиновение, е необходима, а един път признато това, подчинението не съставлява вече непреодолима пречка за съгласуване интересите на правителствената власт в призванието й да пази прилагането на законите от нарушения и да преследва престъпленията, и тези на прокурорската власт по изпълнението на нейните задачи, лежащи в самата идея на института.
Предразсъдък е, че държавните интереси изисквали, щото прокуратурата да се намира в пълно, безусловно и суверенно разпореждане на изпълнителната власт само затова, защото тя имала известни връзки с тази власт, без да се държи сметка за нейния съдебен характер. Ако за въвеждането на пълна несменяемост на лицата от прокурорския надзор се срещат пречки, известни мероприятия за обезпечение на прокурорската служба са възможни, приемливи и необходими. Такива могат да бъдат: 1) начело на прокуратурата да стои лице от нейната среда, подчинено на министъра на правосъдието, но не механически и пасивно, а в пределите на едно разумно повиновение, ясно посочени в закона и съобразени със същността и задачите на института; в ръцете на това лице да се съсредоточи и ръководството на цялата прокуратура, като общият надзор във всеки случай остане принадлежност на министъра; 2) да се внесат малки поправки в правилата за реда на назначаването и повишаването, като се даде нужното значение на представленията на прокурорите, с цел да се обезпечи подбирането на личния състав съобразно с особеностите на прокурорската служба; 3) да се уреди дисциплинарна отговорност, когато провиненият подлежи на преместване или уволнение, пред дисциплинарен съд; такъв може да бъде висшият дисциплинарен съвет, предвиден в чл. 176 З.У.С., със заместване част от членовете му с лица от висшата прокуратура; 4) преместване на равна прокурорска или съдийска длъжност без дисциплинарно производство в друг съд може да става по мотивирано представление на министъра на правосъдието, след като се вземе мнението на по-горния прокурор, незадължително за министъра; 5) преместване на равна съдийска длъжност в същия съд може да се допусне и без съобщение на мотивите и 6) уволнение не по дисциплинарен ред може да се допусне само при липса на свободна съответна длъжност, на която лицето би могло да бъде преместено, но със запазване заплатата за определено време.
[1] Светослав Велчев (14.06.1970 – 14.05.1943) е роден в Болград, Бесарабия. През 1892 г. завършва Юридическия факултет на Одеския университет. От 1897 г. е мирови съдия в Пазарджик. В същия град е член и прокурор на окръжния съд. През 1899 г. участва като член на съдебния състав от Татарпазарджишкия ОС, разгледал делото за убийство на Алеко Констатнтинов. От 1990 г. е прокурор, а от 1905 г. и председател на Видинския ОС. Член и подпредседател на Софийския апелативен съд. През 1910 г. е началник на углавното отделение на МП. По време на Балканските войни и Първата световна война оказва голямо влияние върху организацията на правосъдното дело в армията и установяването на постоянна съдебна практика.
През 1915 г. е прокурор на отделение във ВКС, а в периода 1920 – 1932 г. е главен прокурор при ВКС. В началото на 1932 г. става Първи председател на ВАС, където способства за развитието на българското административно правосъдие и за добрата организация на ВАС. През 1935 г. е командирован за началник на наказателното отделение при МП, а през 1938 г. е освободен поради достигане на пределна възраст. До 1943 г. е адвокат.
Светосав Велчев е автор на монографии и други трудове по наказателно съдопроизводство, статии и рецензии в редица авторитетни издания. През 1920 г. току-що създаденият Съюз на българските съдии включва в „Известия на Съюза на българските съдии“ първата публикация на Светослав Велчев „Съд – прав, бърз и милостив“. Той е един от основателите и председател на Съюза. Автор е на първото изследване в областта на българския наказателен процес: „Ръководство по углавния процес“ (1923-1924).