Въздействието на коронавируса върху управлението на съдебните процедури в Италия*

Джовани Киапони**  

 

С разпространението на COVID-19 (т. нар. „коронавирус“) италианското правителство предприе някои важни мерки, които имат влияние върху структурата на съдебната система на страната. Издаденият на 8.03.2020 г. Нормативен указ № 11/2020 г.* съдържа извънредни и спешни предписания относно администрирането на висящите дела и вътрешната организация на съдебната власт, целящи да смекчат негативния ефект от епидемията спрямо съдебната дейност. 

Безспорно е, че дори в кризисни периоди, в които са налице множество рискове за здравето на населението, осигуряването на качествена правосъдна администрация е от значителна важност. В този смисъл идеята на Нормативния указ е да гарантира ефикасното функциониране на съдебната система.

Нормативният указ предвижда отлагане на откритите съдебни заседания и спиране на всички срокове по висящите граждански, наказателни, данъчни и военни дела. Това дава своето отражение във всеки един от изброените отрасли, но бележките в настоящата статия ще имат за предмет само последствията по отношение на гражданските дела.

Целия текст тук

* Статията е публикувана в EAPIL (THE EUROPEAN ASSOCIATION OF PRIVATE INTERNATIONAL LAW), 13.03.2020 г.

 

**  Научен сътрудник в Института „Макс-Планк“ в Люксембург. Статията се основава на доклад, изнесен от автора в рамките на ежеседмичните научни конференции на учените от Департамент I на института.

 

*** В чл. 76-77 от Италианската конституция е предвидена възможността законодателната функция да се делегира на правителството единствено в изключителни случаи и при посочването на определени рамки. В тези случаи правителството може да издава актове със силата на закон, като те следва или да са приети след изрична делегация от парламента, или, ако поради спешността на ситуацията не е имало възможност за такава делегация, да бъдат утвърдени от парламента в срок от 60 дни. Именно за такъв акт става дума в случая – б. пр.