Някои аргументи на възстановителното правосъдие

Интервю на Румен Петров с проф. Нилс Кристи

- Доктор Кристи, във в. „Култура” (бр. 3, бр. 7 и бр. 14 от 2014 г.) бяха публикувани вече няколко ваши статии, а се надяваме скоро в България да излязат много от вашите книги. Но мисля, че все още не сме докрай наясно какво означава критическа криминология?

Възстановяване след зверствата

Това се случи след обяд на 22 юни 2011 година. Пред правителствения център (Regjeringskvartalet) в Осло избухна паркирана кола-бомба. Центърът е висока сграда, кабинетите на министрите са на последния етаж. Сградата и околностите изглеждаха така, сякаш сме във война. Осем души загинаха на място. Мнозина пострадаха сериозно и бяха настанени в болница. Впоследствие се оказа, че извършителят е попаднал в задръстване с натъпканата си с експлозиви кола и затова бомбата e била взривена час след приключване на работното време. Ако беше детонирана според плана, жертвите щяха да са стотици.

Помирение или наказание

I. Наказания[1]

Бесилката. Недалеч от Краков се намира Аушвиц, а в непосредствена близост – огромният концлагер Аушвиц-Биркенау. Там, където свършват железопътните линии, пред лагера Биркенау, след Втората световна война била издигната бесилка. На нея обесват Коменданта.

Може би бъдещето е някъде зад нас?

Нилс Кристи е забележителен криминолог, а лекциите и книгите му имат съществено значение във всички сериозни дискусии за перспективите на наказателноправните системи и целите на наказанията. Кристи завършва социология през 1953 г. с изследване на начина на мислене на охранителите в концентрационен лагер за югославски военнопленници през Втората световна война в Норвегия. Защитава докторантура през 1960 на тема „Норвежките млади правонарушители“. Професор е по криминология в престижния юридически факултет на Университета в Осло от 1966. Занимава се с въпроси, които надхвърлят границите на традиционните схващания за криминологията.

Резюме на делото Рихерт срещу Полша

Във връзка с професионалната дискусия за правоотношението на съдиите, правилата за командироването, преместването и повишаването им, ще публикуваме относима практика на Европейския съд по правата на човека, международноправни актове и статии.

Резюме на решението Рихерт срещу Полша от 2012 г. на ЕСПЧ, в което се обсъжда значението на правилата за командироване на съдии за гарантирането на правото на справедлив процес на чл. 6 ЕКПЧ, включващо изискването делото да се разглежда от “съд, създаден в съответствие със закона”, и за независимостта на съдебната власт.