Съдебни такси

Предлаганата тук студия на тема „Съдебните такси“ на проф. Кучев е публикувана в Годишника на Софийския университет, Юридически факултет, т. 74 (1981), № 3. Тя е единственото подобно изследване в областта на финансовото право и гражданския процес с предмет съдебните такси.

Студията обхваща въпроси както на финансовото право, така и на гражданския процес: „понятие и видове съдебни такси“, „финансови правоотношения при определяне и събиране на съдебните такси“, „размер на съдебните такси“, „освобождаване от съдебни такси“, „заплащане на съдебните такси“, „връщане на съдебните такси“, „процесуалноправни проблеми в областта на съдебните такси“ и „контрол и отговорност при събирането на съдебните такси“.

Въпреки че е писана при действието на отменено финансово законодателство и при действието на отменения Граждански процесуален кодекс, студията е запазила своята актуалност именно поради своя всеобхватен и изчерпателен характер.

Резюме нa делото "Митриновски срещу Бивша югославска република Македония"

Публикуваме резюме на решение по делото "Митриновски срещу Бивша югославска република Македония", постановено от ЕСПЧ на 30.04.2015 г. Решението на ЕСПЧ е по жалба на г-н Митриновски, който е бил съдия в Апелативния съд в Скопие преди да бъде дисциплинарно освободен от длъжност от Държавния съдебен съвет в през 2011 г.

Върху практиката на гражданските отделения на ВКС през последните двадесет години

Публикуваме статията "Върху практиката на гражданските отделения на ВКС през последните двадесет години" от Иван Бочев, публикувана в сп. „Правна мисъл“, г. VII (1941), № 9-10, с. 557-591.

Среща-дискусия с проф. Нилс Кристи от 29 април 2014г., гр. София

На 27.05.2015 г. в Осло почина проф. Нилс Кристи, с когото за наша радост имахме честта да се срещнем, да разговаряме и да споделяме идеи за хуманизирането на способите и средствата за превенция на престъпността. За проф. Кристи тези идеи нямат нужда да бъдат защитавани с числа, защото всъщност са безалтернативни - насилието и умишленото причиняване на болка, дори с легитимацията на държавата, по дефиниция не могат да постигнат справедливост.

Проф. Кристи е един от най-забележителните криминолози на нашето време, автор на 15 книги и множество публикации, които са преведени на над 20 езика.

ПРОЕКТЪТ ЗА РАЗШИРЯВАНЕ НА ПРОЦЕСУАЛНИТЕ ПРАВОМОЩИЯ НА ПРОКУРОРА ЗА ВОДЕНЕ НА ГРАЖДАНСКИ ДЕЛА*

Тази година бяха направени предложения за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс за връщане на правомощието на прокурора да атакува незаконосъобразни сделки и да спира изпълнението им в защита на държавния и обществения интерес. Подобно правомощие на прокурора има своя исторически произход в установената след 1948 г. система на  прокуратурата у нас като орган на надзор за законност както в публичната сфера, така и в гражданския оборот. В сферата на гражданския оборот тази законова идеология се е материализирала в института на предявяване от прокурора от името на държавата на искове за разкриване на нищожността на правни сделки. Институтът е съществувал у нас в този си вид до изменението на ГПК (1952) с ДВ, бр. 124 от 1997 г. Периодично обаче се правят предложения за възстановяване на това правомощие на прокурора. С настоящата статия на проф. В. Попова предлагаме на вниманието ви критичен анализ на едно такова законодателно предложение от 2002 г.

Същност на наказанието

Публикуваме лекцията на проф. Нилс Кристи „Същност на наказанието“, проведена на 28 април 2014 г. в Аулата на Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Събитието бе организирано от Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Съюза на съдиите в България, Асоциацията на прокурорите в България, Българската асоциация по криминология и Центъра за обучение на адвокати „Кръстю Цончев“. На лекцията присъстваха близо 300 души. Статии на известния норвежки криминолог може да откриете в рубриката "Виктимология и възстановително правосъдие"

АДМИНИСТРАТИВНОТО ПРАВОСЪДИЕ И ПРАВОВИЯТ РЕД [1]

Представяме ви увода към монографията на Атанас Краев „Правовият ред и административното правосъдие“. С., 1922. 167 с. В нея Краев застъпва идеи за възстановяване на административното правосъдие в неговата пълнота, която след приемане на Закона за административното правосъдие от 1912 г. само за няколко е сериозно накърнена от последователни изменения, наложени по конюнктурни причини с цел да бъдат отраничени възможностите за съдебен контрол над администрацията и да позволят безпрепятствено политиканстване и широта на дискреционната власт. Краев обаче не се ограничава само с това. Предложенията му включват идеи за радикално реформиране състава на Върховния административния съд, за създаване на местни административни съдилища, за отнемане на дискреционната власт на администрацията по отношение на частните лица и на правото й да налага административни наказания, като тази функция да бъде поверена само на съда - на административните съдилища.

Гаранции за независимост на съда*

Независимостта на съдебната система е важна тема във всяка държава, но тя има изключително значение в страните, които доскоро са изпитвали или понастоящем изпитват проблеми с демократичния контрол върху своите правителства.

Независимост на прокуратурата

Публикуваме „Независимост на прокуратурата“ – извлечение от основния труд на Светослав Велчев „Прокурорски надзор. Произход, развитие, функции“ (1928 г.), в който той изследва произхода и проследява историята на прокурорския надзор като институт.