СЪДЕБНА НЕЗАВИСИМОСТ, ОТЧЕТНОСТ И ОТГОВОРНОСТ: ПОГЛЕД ОТ ВЪРХОВНИЯ СЪД

Лекцията на „Съдебна независимост, отчетност и отговорност: поглед от Върховния съд“, която представяме, е изнесена в University College London в рамките на университетския проект „Политиките на съдебната независимост в светлината на променящата се британска конституция“ под ръководството от университетската Секция по конституционно право.

ТРЯБВА ДА ПРЕДПОЧИТАМЕ ЯСНИТЕ НАШИ ИНСТИТУЦИИ [1]

Статията на проф. Петко Стайнов „Трябва да предпочитаме ясните наши институции“ е публикувана за първи път на 3 декември 1946 г. във в-к „Изгрев“ (орган на политическия кръг „Звено“) два месеца след публикуването на проекта на политическата коалиция Отечествен фронт за нова конституция, въз основа на който е изработена Конституцията на Народна република българия от 1947 г.

ЕВОЛЮЦИЯТА НА КОНТИНЕНТАЛНАТА ТЪЛКУВАТЕЛНА ТЕОРИЯ*

Работата, която представяме на вниманието ви – „ЕВОЛЮЦИЯТА НА КОНТИНЕНТАЛНАТА ТЪЛКУВАТЕЛНА ТЕОРИЯ” от проф. Иван Апостолов, е публикувана на две части в Годишника на Юридическия факултет на Софийския университет в периода 1946-1947 г. Изследването е последният труд на проф. Апостолов, писан по време на университетската му преподавателска служба. То е в обем и по съдържание с характер на монография и разглежда развитието на теориите за тълкуването в континенталната правна доктрина, предимно в областта на частното право. В изключително синтезиран вид проф. Иван Апостолов успява да обобщи еволюцията на тълкувателната теория в Европа през последните няколко века, като прави критичен преглед на схващанията за правомощията на съдията при прилагането и тълкуването на писания закон, при запълването на празнините и за правото на съдията да решава делата против писания закон. Проф. Иван Апостолов разглежда ролята, която различните теории в Европа отреждат на правната доктрина спрямо законодателството и съдилищата.

Съдебна независимост и демократичен процес: няколко съдебни решения на Европейския съд по правата на човека

Публикуваме изнесената на Конференцията на международната адвокатска организация през 2012 г. лекция "Съдебна независимост и демократичен процес: няколко съдебни решения на Европейския съд по правата на човека"   от Ан Пауър-Форд, съдия в Европейския съд по правата на човека. Съюзът на съдиите в България ще продължава да публикува текстове, свързани с независимостта на съда, устройството и функциите на Съдебните съвети, правото на справедлив процес и защитата на останалите основни човешки права

Конституционни гаранции за съдебна независимост в Германия

Публикуваме статията "Конституционни гаранции за съдебна независимост в Германия" от проф. Аня Зайберт-Фор - професор по международно публично право и член на Комитета по правата на човека към ООН. В периода 2008 - 2013 г. е ръководител на изследователската група "Минерва" в "Макс Планк" институт за сравнително и международно публично право, Хайделберг, ФРГ. От 2012 г. преподава в ЮФ на Гьотингенския университет. Проф. Зайберт-Фоор е била гостуващ професор в университетите Кеймбридж и Джорджтаун. В продължение на няколко години преподава в Хайделбергския университет. През 2008 г. получава субсидия, която се предоставя на изключителни научни работници от страна на уважаваното Дружество за научни изследвания "Макс Планк".

НЕЗАВИСИМОСТ НА СЪДЕБНАТА ВЛАСТ В БЪЛГАРИЯ: ЕДНА ИСТОРИЯ ЗА БЛЯСЪК И НИЩЕТА*

Изследването на проф. Бруно Шьонфелдер „Независимост на съдебната власт в България: една история за блясък и нищета“ обхваща наблюденията на автора до 2005 г. Много от констатациите са дискусионни и ще породят спорове и несъгласия в юридическата общност, но добронамереният и задълбочен поглед на автора „отвън“ върху процесите в българската съдебна власт в годините на прехода и факторите, които предопределят недостатъците ѝ, е изключително ценна основа за размисъл в настоящия момент, когато неизбежно се налагат законодателни изменения за реформирането ѝ.

Конституционни гаранции за независимостта на съда

Представяме ви статията "Конституционни гаранции за независимостта на съда" на проф. де Ланге, професор по Конституционно и административно право в Университета  Еразъм (Ротердам) и проф. Мевис, професор по Наказателно право и процес в същия университет.

ПРАВО И ЧОВЕШКИ ПРАВА В БЪЛГАРИЯ

Публикуваме за първи път на български език лекцията на проф. д-р Никола Долапчиев "ПРАВО И ЧОВЕШКИ ПРАВА В БЪЛГАРИЯ”, изнесена на 6.11.1952 г. пред Кралския институт по международни отношения Chatham House, с разрешението на Copyright Clearance Center за“John Wiley and Sons Inc”.

Биографията на проф. д-р Никола Долапчиев, един от най-изявените български юристи в областта на наказателното право, е белязана от турболентните събития в българската история през първата половина на ХХ век- Първата и Втората световна война, политическите преврати.

ОЩЕ ЗА ХАРАКТЕРА НА ПРАВООТНОШЕНИЯТА В СЪДЕБНАТА ВЛАСТ

Представяме Ви статията "Още за характера на правоотношенията в съдебната власт" на проф. Емил Мингов, професор по трудово право и обществено осигуряване в СУ „Св. Климент Охридски“ и РУ „Ангел Кънчев“ и доктор по право. Статията е публикувана в издадения през 2014 г. от ИК "Труд и право" "Юбилеен сборник", посветен на 80-годишнината на проф. д.ю.н. Васил Мръчков. Публикуваме я със съгласието на проф. Емил Мингов и ИК "Труд и право"

Българската магистратура[*]

Статията “Българската магистратура” е част от сборника “60 години българско правосъдие (1878-1941), Юбилеен сборник.” С., Министерство на правосъдието, 1941. Авторът й Никола Н. Икономов е забележителен български юрист, съдия във Върховния касационен съд в периода 1933-1946 г., а преди това председател на Софийския апелативен съд. Дългогодишен сътрудник и член на редколегията на сп. „Съдийски вестник“. Текстът представлява вдъхновено и задълбочено слово за високото назначение на съдията, за големите изисквания пред личността му, за професионалните и етичните основания и перспективи на професията.  Особено ценен е анализът в частта, в която се обсъжда разпоредбата на чл. 9 от Закона за гражданското съдопроизводство („Съдилищата са длъжни да решават далата, според точния разум на действащите закони.