За обвързващата сила на съдебните решения

Утвърждаването на принципа на правовата държава, разбирането на точния смисъл на независимостта на съда и на нейната реална практическа полза за правата на гражданите, за развитието на гражданското общество и за правилното функциониране на държавните институции са теми, която неизбежно преминават през засилване на чувствителността на гражданската култура, през разширяването на правосъзнанието и зрялото разбиране на естеството на конфликтите между различни правнозащитими интереси, между властта и гражданите. В този смисъл съдебната практика, освен прякото й предназначение, изпълнява ролята и на историческа хроника за развитието на правнозначимите сблъсъци и за приучаването на държавните власти да се разполагат в границите, които позволяват истинско разделение навластите.

Публикуваме произнасяне на съдебен състав в качеството му на наказващ орган по чл. 405, ал. 3 ЗСВ в процедура за налагане на глоба на държавен служител за това, че е отказал да изпълни съдебен акт. Освен че носи информация за конкретна човешка история и за отношението на държавните власти към нея, определението обсъжда проекцията на основния конституционен принцип на правовата държава в този конфликт.

Определение по н.ч.д. № 3166/2020 г. от 27.04.2021 г. на Софийския градки съд в състав: Мирослава Тодорова (докладчик), Христинка Колева, Силвия Тачева.

Как да се реформира трудовото правосъдие у нас?*

д-р Райко Ошанов**

(Резюме от изложението, направено пред научно-съвещателния комитет на Б. Р. Съюз)

Анотация: „С настоящата статия авторът се е опитал да предложи организационни решения, чрез които да се подобри бързината при решаването на трудови спорове. Част от предложенията са за създаване на специални трудови съдилища или отделения към съдилищата, засилване ролята на инспекцията по труда за провеждане на помирителна процедура между работника и работодателя в тридневен срок от подаване на жалбата, създаване на съвети с помирителни функции, решаване на делата за заплата в една инстанция, създаване на трудова прокуратура или процесуално представителство на работническите или работодателските организации в процеса. В заключение авторът обосновава извода си, че трудовото материално законодателство като обособен дял от правото се нуждае от трудово съдопроизводство, като процесуално право, чрез което да се гарантира изпълнението на породените задължения, при една бърза, безплатна и близка до работодателя и работника съдебна защита.“

Ключови думи: трудови дела, трудово правосъдие, помирителни съдилища, помирение, медиация, инстанции, бързина, безплатност, достъп до правосъдие, съдебен бюджет, съдебни райони, трудова прокуратура, участие на прокурор

* Публикувано в сп. „Труд и право“, г. II (1940), № 4.

** Доктор по право. През 30-те и 40-те години началник на Софийската инспекция по труда, впоследствие началник на отделението на труда при Дирекцията на труда и обществените осигуровки. Хоноруван преподавател в Държавното висше училище по финансови и административни науки (днес УНСС). Автор на монографиите „Коментар на Наредбата-закон за трудовия договор“, С., 1936, 150 с., „Колективният трудов договор като правен институт“, С., 1940, 343 с., „Правна закрила на труда в България“, С., 1943, 332 с.

Човешкото достойнство и съдебното тълкуване на човешките права

Европейски журнал по международно право

септември 2008 г.

ЧОВЕШКОТО ДОСТОЙНСТВО И СЪДЕБНОТО ТЪЛКУВАНЕ НА ЧОВЕШКИТЕ ПРАВА

Кристофър МакКръден*

Всички права запазени © 2008 от ЕЖМП; Кристофър МакКръден

Резюме

Всеобщата декларация за правата на човека изиграва ключова роля в налагането на понятията „достойнство“ и „човешко достойнство“ в дискурса за човешките права. Тази студия застъпва тезата, че употребата на „достойнство“ – отвъд минималния набор от основни характеристики – не предоставя универсалистична, принципна основа за решаване на съдебни спорове в сферата на човешките права, в смисъл че е налице почти пълна липса на споделено разбиране на значението, което по същество се влага в понятието в границите на отделните юрисдикции и помежду им. Поради това значението на понятието „достойнство“ е контекстуално специфично и съществено различно в рамките на отделните юрисдикции и (често) – във времето – на една и съща юрисдикция. Действително вместо да осигури основа за принципно правораздаване достойнството изглежда податливо на значителна съдебна манипулация, защото не успява да стесни, а напротив – разширява дискреционната власт на съдията. На това се дължи и силната му притегателна сила както за съдиите, така и за страните в съдебния процес. „Достойнство“ е удобна дума при приемането на тълкувания на съдържателните аспекти на гаранциите за човешките права, които изглежда умишлено, а не само по случайност, са силно зависими от местните условия. Въпреки това застъпвам тезата, че концепцията за „човешко достойнство“ играе важна роля в развитието на правораздаването по спорове в областта на човешките права – не чрез осигуряване на консенсусно съдържание на човешките права, а поради принос към конкретни методи за тълкуване и разрешаване на спорове в сферата на човешките права.

* Член на Британската академия; професор по право, и по-специално по право за правата на човека, Оксфордски университет; гост-преподавател в Колежа „Линкълн“, Оксфорд; професор в Юридическия факултет на Университета в Мичиган. За това, че прочетоха и обсъдиха черновата на студията, бих желал да благодаря на: Джералд Нюман, Бенедикт Кингсбъри, Джоузеф Уейлър, Барбара Хавелкова, Робин Алън, Тони Оноре, Никълъс Хациз, Денис Реом, Джон Финис, Джеръми Уолдрън, Майкъл Роузън, Катя Зийглер, Катрин МакКинън, Робърт Хаус, Паоло Кароза и Уилям Туининг. Благодарен съм и на участниците в дискусиите на предходни редакции на студията в Юридическия факултет на Университета „Нотр Дам“, Университета „Хъл“, в Юридическия факултет на Мичиганския университет и най-вече по време на семинара на Института за международно право и правосъдие в Нюйоркския университет.

Полицейско насилие

Практика на съда по обвинение за хулиганство, инкриминиращо действия на граждани срещу полицейски служител по повод на конфликт помежду им. В съдебния акт се обсъждат въпросите за стандарта на доказване на полицейското насилие, гаранциите за обективност на разследването при данни за полицейско насилие, изискванията към вътрешноведомствените проверки за полицейско насилие, а след това и за разследването му в рамките на наказателен процес.

МОТИВИ по в.н.о.х.д № 3665/2017 г. на Софийския градски съд, Наказателно отделение, ІІІ въззивен състав (Мирослава Тодорова (докладчик), Антон Урумов (о.м), Александрина Дончева)

По въпроса за изчисляване на сроковете по чл. 63, ал. 4 НПК

Т е р в е л Г е о р г и е в [1]

Анотация: В статията на доц. Тервел Георгиев се защитава дискусионната теза, че при изчисляване на срока по чл. 63, ал. 4 НПК не следва да се взема предвид времето, през което делото се е намирало в съдебна фаза в случаите, когато с влязло в сила определение, съдът е прекратил съдебното производство и е върнал делото на прокурора поради допуснати на досъдебното производство съществени процесуални нарушения. Авторът аргументира позицията си, че ТР № 1/2002 г. на ОСНК на ВКС следва да се счита за загубило значение. Становището, застъпено в статията, се основава на разбирането, че с предложеното разбиране на закона би се постигнал преследваният от законодателя правозащитен и дисциплиниращ ефект на нормата на чл. 63, ал. 4 НПК, а досега утвърдената практиката по приложението на разпоредбата следва решително да бъде изоставена.

Ключови думи: мерки за неотклонение; задържане под стража; домашен арест; наказателен процес; тълкувателно решение на ВКС № 1/2002 г.

[1] Доцент, д-р по Наказателно право в Юридическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.

Принципът на правовата държава в правния ред на Европейския съюз – еволюция, предизвикателства и перспективи[1]

Резюме: Настоящата публикация има за предмет да изя­сни как принципът на правовата държава се утвърждава като основ­но положение в правния ред на европейската интеграция, какви са неговите проявления и конкретни измерения според досега развита­та практика на Съда на ЕС, какви са предизвикателствата пред ефек­тивното му зачитане и какви гаранции за спазването на принципа са развити до момента или се очертават като необходимост в перспек­тива. Особен акцент в анализа е поставен на очерталата се кризисна тенденция в спазването на изискванията, произтичащи от принципа на правовата държава в Полша и Унгария, както и на отговора, кой­то институциите на ЕС и в частност висшата интеграционна юрис­дикция дават до настоящия момент на визираните проблеми.

Ключови думи: принцип на правовата държава, правен ред на ЕС, Съд на Европейския съюз, криза на правовата държава в ЕС

Принципът на правовата държава е един от основополагащите принципи, на които почива правният ред на европейската интегра­ция. Изведен в практиката на Съда на Европейския съюз, принци­път на правовата държава е закрепен като основна ценност на Съ­юза в чл. 2 от Договора за Европейския съюз (ДЕС). Неговото зачи­тане е условие за присъединяването и принадлежността на една държава към европейската интеграционна система, а от друга стра­на, спазването на изискванията, произтичащи от този принцип, е елемент на законността в правния ред на ЕС. Останал дълго време високо абстрактна категория, използвана рядко като ориентир в тъл­куването или допълнителен елемент за произнасянето на Съда на ЕС относно спорове, свързани с обхвата на осъществявания от него контрол, принципът на правовата държава придобива все по-ясни конкретни измерения в условията на възникналите предизвикател­ства пред неговото зачитане в редица държави членки на Съюза през последните години. Необходимостта да бъдат преодолени тези предизвикателства катализира разгръщането на значима юриспру­денция на висшата интеграционна юрисдикция относно непосред­ствените изисквания, които произтичат от принципа на правовата държава, а от друга страна, става повод за редица предложения за възприемането на нови разрешения относно гарантиране на негово­то ефективно зачитане.

В този контекст настоящата публикация има за предмет да изя­сни как принципът на правовата държава се утвърждава като основ­но положение в правния ред на европейската интеграция, какви са неговите проявления и конкретни измерения според досега развита­та практика на Съда на ЕС, какви са предизвикателствата пред ефек­тивното му зачитане и какви гаранции за спазването на принципа са развити до момента или се очертават като необходимост в перспектива. Особен акцент в анализа е поставен на очерталата се кризисна тенденция в спазването на изискванията, произтичащи от принципа на правовата държава в Полша и Унгария, както и на отговора, кой­то институциите на ЕС и в частност висшата интеграционна юрис­дикция дават до настоящия момент на визираните проблеми.

Съдебна практика по въпроси, свързани с упражняване правото на протест (VIII)

Винаги, когато ситуацията дава възможност на съдиите да се произнасят по значими въпроси извън утвърдената съдебна практика, е полезно за гражданската култура и правосъзнанието да бъдат публикувани съдебните актове (без значение дали са влезли в сила). Това е полезно и за съдиите, защото не са чести случаите, в които на широка обществена преценка се поставя разбирането им за баланса между правото на протест, свободата на убежденията и изразяването на мнение и задължението за спазване на публичния порядък и ограниченията, които той налага пред упражняване на правата.

Публикуваме съдебните актове по делата, които са поставяли през последните години пред съда необходимостта да дефинира защитата на посочените права и границата при тяхното упражняване.

Определение на Софийския районен съд, Наказателно отделение, 112-и състав от 7.08.2020 г. по н.ч.д. № 10051/2020 г., съдия Николай Урумов.

Производството е по реда на чл. 68, ал. 5 от ЗМВР.

Систематизация на гаранциите срещу неправомерната дейност на администрацията*

Анотация: Действащата администрация на държавата, общините и самоуправителните лица на публичното право неминуемо има опасност да причини засягане на правата и законните интереси на гражданите и юридическите лица. Правната система има редица гаранции за преустановяване на нарушението на правата и законните интереси, както и за превенция на такива нарушения. Акад. Стайнов в статията систематизира гаранциите според вида им в три големи глупи: политически, вътрешни (за самата администрация) и съдебни. Инструментариумът на политическия контрол не се изчерпва с парламентарния контрол, а включва и контрола на избирателите. Инструментариумът на вътрешния контрол, както припомня акад. Стайнов, не се изчерпва до административния и йерархическия контрол, но включва и финансов контрол. От особена ценност е систематизирането на съдебните гаранции за законна администрация, като акад. Стайнов припомня, че инструментариумът за съдебна санкция за незаконните актове и действия на администрацията не се изчерпва с административното правосъдие. Той обхваща и възражението (отводът) за незаконност и наказателното преследване на углавния съд.

Ключови думи: неправомерна дейност, администрация, държава, община, гаранции, права, законни интереси, политически гаранции, вътрешни гаранции, съдебни гаранции, избиратели, парламентарен контрол, административен контрол, йерархически контрол, финансов контрол, отвод за незаконност, наказателно преследване, жалба за отмяна, административно правосъдие

„Уважителната почтителност към гледищата на човечеството”: ползата от сравнителната перспектива в конституционното правораздаване*

Съдия Рут Бейдър Гинсбърг,
Върховен съд на САЩ

Международна академия по сравнително право

Американски университет

30 юли 2010 г.

… … … ….

От самото раждане на САЩ като нация чуждестранното и международното право са оказвали влияние върху правото и правосъдието. Бащите-основатели, и най-вече Александър Хамилтън и Джон Адамс, са били запознати с водещите международноправни трактати, с английското търговско и конституционно право. И са прилагали това познание като адвокати в правни спорове.

Член 1 от Конституцията на САЩ упълномощава Конгреса да дефинира и определи наказания за „престъпления срещу правото на нациите” и още първият Конгрес е приел Закон срещу чуждестранни деликти, който оправомощава федералните съдилища да разглеждат граждански искове от чужденци за деликти, „нарушили правото на нациите или съглашения на САЩ”.

Всяко съмнение относно традицията на съдебното позоваване на чуждестранно и международно право е – или следва да бъде – разсеяно от изчерпателната статия на Стивън Калабрези и Стефани Дотсън Зимдал, публикувана през 2005 г. в списание „Правен преглед” на Юридическия колеж William & Mary. Проучването, заемащо повече от 160 страници, показва колко погрешно е да се твърди, че цитирането на чуждо право е неотдавнашна ерес, прокарвана от либерални съдии активисти в преследване на политическите им цели.

Правото на нациите, заявява в известното си изказване от 1815 г. председателят на Върховния съд Маршал, е част от нашето право. Решенията на съдилищата на други страни, обяснява Маршал, показват как правото на нациите е разбирано там и те ще бъдат отчетени при определянето на правилата, които важат тук. Тези решения, пояснява той, макар да не са обвързващи за съдилищата в САЩ, заслужават уважително внимание поради потенциалната им убедителна сила.

Десетилетия по-късно, през 1900 г., Върховният съд на САЩ потвърждава, че „международното право е част от нашето право и следва да бъде установено и прилагано от нашите съдилища… Там, където отсъства съглашение, закон, правителствен указ или съдебно решение, следва да се прибегне до обичаите и практиката на цивилизованите нации и като доказателство за тях – до произведенията на юристи и коментатори, които в резултат на години работа, изследвания и опит са извънредно дълбоко запознати с предмета си“.

Такива произведения днес са написали и мнозина от присъстващите в тази аудитория.

Сега се пренесете с мен напред във времето до началото на този месец, когато бяха заседанията по номинирането на Елена Каган за съдия във Върховния съд на САЩ. Въпроси относно международното и чуждото право бяха отправяни неколкократно от членове на сенатския Комитет по правосъдието. Един сенатор изрази „ужаса” си, че когато Каган е била декан на Харвардския юридически факултет, „първокурсниците били заставяни да посещават курс по международно право“. Друг сенатор се изказа, че „основателите никъде не са казали нищо за ползването на чуждото право“. „Моля, обяснете – поиска този сенатор, – на какво основание е допустимо понякога да се ползва чуждо право, за да се тълкуват нашата Конституция или нашите закони, нашите договори”. А друг попита „дали съдиите изобщо някога трябва да търсят в чуждите закони добри идеи” или „вдъхновение за собствените си решения“.

Съдебна практика по въпроси, свързани с упражняване на правото на протест (VII)

Винаги, когато ситуацията дава възможност на съдиите да се произнасят по значими въпроси извън утвърдената съдебна практика, е полезно за гражданската култура и правосъзнанието да бъдат публикувани съдебните актове (без значение дали са влезли в сила). Това е полезно и за съдиите, защото не са чести случаите, в които на широка обществена преценка се поставя разбирането им за баланса между правото на протест, свободата на убежденията и изразяването на мнение и задължението за спазване на публичния порядък и ограниченията, които той налага пред упражняване на правата.

Публикуваме съдебните актове по делата, които са поставяли през последните години пред съда необходимостта да дефинира защитата на посочените права и границата при тяхното упражняване.

Из решение по в.н.а.х.д. № 5039/19 г. на Софийския градски съд, постановено от съдебен състав с председател Атанас С. Атанасов (докладчик), Мирослава Тодорова, Александрина Дончева